Europa

Mediolan

Mówi się, że tyle, ile jest kościołów w Rzymie, tyle jest banków w Mediolanie. Nie znaczy to jednak, że w mieście poza pieniędzmi nie ma już nic ciekawego. Zainteresowanie gwałtownym rozwojem przemysłu jest równe zainteresowaniu haute couture. Stal i szkło, decydujące o obliczu miasta, odzwierciedlają lekką fiksację jego mieszkańców na punkcie nowoczesności, nic też dziwnego, że tutejsza młodzież jest wprost zarażona próżnością.

Orientacja i informacje praktyczne

Mediolan dysponuje połączeniami kolejowym z wszystkimi ważniejszymi miastami Europy Zachodniej. Centrum miasta otoczone koncentrycznymi murami miejskimi przypomina gigantyczną tarczę strzelniczą. Srodek owej tarczy stanowią duomo i Galleria Vittorio Emanuele II. Ogromna Stazione Centrale ciągnie się wzdłuż odchodzącej promieniście z owego centrum w kierunku północno-wschodnim. Poruszanie się po mieście ułatwia Metropolitana Milanese (MM). Z dworca do centrum dojechać można kursującym po malowniczej trasie autobusem lub szybszym metrem.

Wyżywienie

Mediolańska kuchnia, podobnie jak tutejsza moda, jest wyrafinowana i zbyt droga. Do miejscowych specjalności należą risotto giallo (ryż z szafranem) i cotoletta alla milanese (panierowany kotlet cielęcy z cytryną). Najtaniej można zjeść, zasiadając z mediolańskimi urzędnikami wjednej z wielu przeznaczonych dla nich samoobsługowych restauracji.

Zwiedzanie i rozrywki

Duomo, o 135 wieżyczkach i 96 gargulcach, to oszałamiająca, strzelista gotycka budowla, której wspaniałe witraże uważane są za największe na świecie. Chcąc znaleźć się w prawdziwym gąszczu wież i wieżyczek, można wspiąć się na szczyt katedry. Obok duomo znajduje się monumentalne wejście do Galieria Vittorio Emanuele II, ogromnej arkadowej budowli ze stali i szkła, mieszczącej kawiarnie i sklepy. Przez galerię przechodzi się idąc spod duomo do Teatro alla Scala (La Scala), najważniejszego teatru operowego świata. Tu zdobywali sławę tytani opery od Marii Callas do Pavarottiego. Do pełnego przepychu wnętrza można wejść przez Museo Teatrale alla Scala, w którego zbiorach znajdują się m. in. gipsowe odciski rąk sławnych dyrygentów.

mediolan informacje praktyczne

Via Verdi wiedzie do Via Brera i znajdującej się przy niej Pinacoteca di Brera, jednego z najwspanialszych muzeów Włoch, siedemnastowiecznego palazzo mieszczącego dzieła Caravaggia, Belliniego i Rafaela.

Castello Sforzesco to ogromny piętnastowieczny zamek książąt rządzących Mediolanem w czasach renesansu. Znajdująca się tu wpaniała kolekcja rzeźby zawiera niedokończoną Pietę Rondanini dłuta Michała Anioła. Leonardo da Vinici namalował swą Ostatnią Wieczerzę na ścianie refektarza kościoła Santa Maria delle Grazic. Można zerknąć na postacie Leonarda i sposób, w jaki wykorzystywał perspektywę na tyle, na ile widać to zza rusztowań. Leonardo stanowi również główną atrakcję Museo Nazionale delia Scienza e della Tecnica “Leonardo da Vinci”, Via San Vittore 21, w bok od Via Carducci. Znaczna jego część poświęcona jest fizyce praktycznej, zaś jedna ogromna sala wypełniona jest modelami najbardziej niezwykłych i wizjonerskich pomysłów Leonarda.

Populizm i wyrafinowanie współegzystują w czasie Musica In Metro, serii koncertów letnich, w których udział biorą studenci mediolańskiego konserwatorium grający na stacjach metra. Ci młodzi ludzie marzą zapewne o koncertach w La Scali. Dzielnice Navigli i Porta Ticinese, gdzie niegdyś urzędowały prostytutki i czarnorynkowi handlarze, ożywiane sa teraz przez kluby, birrerie (piwiarnie) i paninoteche (bary kanapkowe). Inna bezpieczna, atrakcyjna i szykowna dzielnica rozciąga się wokół Via Brera, gdzie znalegć można liczne galerie, małe kluby i restauracje. Większość mediolańczyków woli dyskoteki w pobliskich miastach Brescia i Bergamo. W samym mieście za jedną z najlepszych dyskotek uważa się Gimni’s, Via. B. Cellini 2, w pobliżu Corso Porta Vittoria, pełną złotej młodzieży i odpowiednio drogą.

Mediolan może się poszczycić największą po Bolonii sceną rockową we Włoszech. Spotkać się z nią można w Plastic, w pobliżu Viale Umbria 120, gdzie rozbrzmiewa punk i nowa fala słuchana przez tłumek stylizowany na modnych nowojorczyków lub w pobliskim New Magazine, Strada Via Piceno 3, którego „chrupiącą” atmosferę wzmacniają rozsypane na podłodze skorupki orzeszków ziemnych. Debiutujące zespoły szukają swej szansy występując w Magia Music Meeting, Via Salutati 2. Słuchając muzyki można coś zjeść.