Europa

Porty nad kanałem La Manche

Calais i Boulogne. Odkąd Ryszard Lwie Serce i jego towarzysze przeprawili się przez Calais w drodze do Jerozolimy, stanowi ono najważniejszy morski port łączący Europę z Wielką Brytanią. Po otwarciu długo oczekiwanego Tunelu pod kanałem La Manche, łączącego Calais z Dover, tłum turystów zalewający zawsze to miasto może jeszcze zgęstnieć. Calais to najpopularniejszy punkt przesiadania się na promy do Dover w Anglii (1,5 godz.). Hoverspeed, w Hoverport, co godzinę odpala swe kosmiczne maszyny kursujące do Dover (35 min). Darmowy autobus wahadłowy łączy port wodolotów z przystanią promową i dworcem kolejowym. Rozpoczął już kursowanie jadący przez Tunel pociąg Discovery, który jest próbną wersją pociągu Eurostar mającego docelowo kursować między Londynem a Paryżem i Brukselą piętnaście razy dziennie. Zarówno w budynku przystani promowej, jak i w porcie wodolotów znajdują się czynne całą dobę kantory wymiany walut. Niestety oferowane przez nie kursy są po prostu przerażające.

Według miejscowej legendy, w roku 636 na brzeg francuski w okolicy Boulogne morze wyrzuciło błyszczącą w ciemności łódź, na pokładzie której znajdował się posąg Najświętszej Marii Panny. Dziewiętnastowieczna Basilique de Notre-Dame góruje nad vieille ville. Rozciąga się pod nią prawdziwy labirynt krypt, stanowiących pozostałości dawnej świątyni romańskiej. Wodoloty Hoverspeed kursują do Folkestone (co trzy godziny). W Boulogne znajduje się też Auberge de jeunesse, 36, rue de la Port Gayole, położone tuż za granicami vieille ville oferująca ciasne ale czyste pokoje wieloosobowe. Restauracji i barów bistro najwięcej jest wzdłuż leżącej w vieille ville rue de Lille. W Le Cyne, 30 rue des Pipots, serdeczna i bardzo zapracowana obsługa podaje ogromne porcje różnyćh dań morskich.

Dunkierka, od X w. miasto rybaków, a obecnie trzeci co do wielkości port Francji, znosiła panowanie Flamandów, Hiszpanów i Anglików, aż wreszcie w roku 1662 stała się miastem francuskim. Miejscowe Musee d’Art Contemporain, rue des Bains, po przeciwnej do schroniska młodzieżowego stronie mostu, odznacza się bardzo dziwnie zaprojektowanym ogrodem ze sztucznymi owcami w którym znajduje się ekspozycja rzeźby współczesnej. Auberge de jeunesse, p1. Paul Assemain, obok plaży (15 minut na piechotę lub dojazd autobusem do Piscine) oferuje pokoje, w których mieszkać mogą tylko osoby jednej płci, a jednocześnie ma tylko koedukacyjne łazienki.