Polska

Szlak Dwóch Kopców

Charakterystyka szlaku. Ktokolwiek i skądkolwiek zbliży się do Krakowa, ujrzy najpierw wydłużone, w odosobnieniu stojąc pasmo, a na jego dwóch krańcach charakterystyczne, stóżkowate kopce: Kościuszki – na górze błog. Bronisławy na Sowińcu. Łączy je ze sobą Szlak Dwóch Kopców. Szlak ten zapoznaje nas ponadto z wieloma innymi godnymi uwagi atrakcjami. Z Kopca Kościuszki roztacza się jedna z najpiękniejszych w Polsce (wśród miast. wojewódzkich) – panoram krajobrazowych. Szlak prowadzi przez duży, naturalny, podmiejski park leśny Las Wolski – z ogrodem zoologicznym ZOO), obok nowoczesnego obserwatorium astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, zbudowanego w dawnym forcie “Skała”. Obfituje też w zabytki architektoniczne (klasztor norbertanek na Zwierzyńcu i kościółek Św. Salwatora).

Trasa szlaku. Salwator (pętla tramwajowa), ulica bł. Bronisławy, al. Waszyngtona, Kopiec Kościuszki, ścieżka spacerowa wzdłuż grzbietu Sikornika, ulice: Lisia, Starowolska, Poniedziałkowy Dół, Las Wolski: Chodnik Beliny (ul. Leśna), ogród zoologiczny, al. Wędrowników, al. Astronomów, fort “Skala” (obserwatorium astronomiczne U. J.), ul. Orla, Kryspinów (“Krakowski Balaton”), Budzyń, Cholerzyn.

Salwator - pętla tramwajowa
Salwator – pętla tramwajowa

Ogólny opis szlaku. Szlak rozpoczyna się na Salwatorze, przy pętli tramwajowej. W miejscu, w którym znajduje się ta pętla tramwajowa, do 1946 r. wznosił się dawny zwierzyniecki szpital z XVI w., przebudowany pod koniec XVIII w. Po drugiej stronie ulicy widnieje okazały budynek kościoła i klasztoru norbertanek (trasy boczne: 1 – do Półwsia Zwierzynieckiego i “Dworu Łowczego”, 2 – do ogrodu “Pod Lipkami” i 3 – do Domu Lenina oraz do tablicy pamiątkowej). Szlak wbiega w ul. bł. Bronisławy, biegnącą w górę, wśród osiedla willowego “Salwator” oraz obok zabytkowych kościołów: św. Małgorzaty i Św. Salwatora. Następnie łagodnie wznosi się aleją Jerzego Waszyngtona, wysadzaną przeważnie klonami, lipami i kasztanowcami. Na prawo i lewo roztaczają się coraz rozleglejsze widoki na stary i nowy Kraków oraz na wszystkie nieomal jego przedmieścia i dzielnice peryferyjne. Przechodzimy obok cmentarza na Salwatorze i przekraczamy tzw. “Czarci (Diabelski) Mostek” (spodem biegnie ul. Jacka Malczewskiego), stanowiący pozostałość po austriackich drogach fortecznych: dojazdowej (górnej) i rokadowej (dolnej). Poza obszernym parkingiem widnieją dobrze utrzymane pracownicze ogródki działkowe “Pod Kopcem” (trasa boczna 4 do osady “łowców mamutów”).