Europa

Estonia – Tartu

Tartu, chociaż najstarsze miasto w rejonie Bałtyku, może poszczycić się nielicznymi zabytkami czy średniowiecznymi reliktami, bowiem od 1030 r. było aż 55 razy zrównywane z ziemią. Jednakże 10 000 studentów nadaje temu uniwersyteckiemu miastu specyficzny klimat intelektualny. Centrum miasta stanowi Raekoja plats (Plac Ratuszowy). Ulica Ulikooli (Uniwersytecka) ciągnie się z północy na południe za ratuszem, przebiegając koło Tartu Ulikool (uniwersytetu), założonego przez króla szwedzkiego Karola Gustawa II w 1632 r.

Muzeum Sztuki Klasycznej, mieszczące się wewnątrz, posiada niewielki, ale bardzo ciekawy zbiór dzieł sztuki greckiej i rzymskiej. Idąc dalej ulicą Ulikooli, natkniesz się na pochodzący z XIV w Jaani-kirik, którego mury zdobi kilkaset figurek z terakoty. Po drugiej stronie ulicy Muzeum Obywateli Tartu w XIX w. pragnie utrwalić pamięć o ludziach, którym przyszło żyć w Tarto w tym szczególnym okresie. Nad miastem dominuje Toomemagi (Wzgórze Katedralne), na którego zachodnim wzniesieniu widnieją dostojne szczątki XV-wiecznej Toomkirik (katedry św. Piotra i Pawła). Estońskie Muzeum Narodowe, J Kuperjanov 9, mieści niezliczoną ilość eksponatów etnograficznych pochodzących z całej Estonii.

Wszystko, czego potrzebuje podróżny, znajduje się na przestrzeni kilometra kwadratowego, pomiędzy dworcem autobusowym i kolejowym. Pociągi odchodzą z dworca kolejowego na Vaksali oddalonego o 1,5 km od centrum do: Moskwy (18 godz.), Rygi (5 godz.) i Tallina (3 godz.). Lokalne autobusy, których przystanek znajduje się na tyłach dworca kolejowego, kursują na Raekoja plats i na dworzec autobusowy. Praktycznie nie ma autobusów kursujących poza granice Estonii, ale sporo z nich jeździ do Tallina (34 dziennie, 2-5 godz.) i Parnawy (9 dziennie, 4 godz.). Tartu Voorastemaja, czyli hotel Tartu, Soola 3, za dworcem autobusowym, jest jednocześnie hotelem i schroniskiem młodzieżowym z sauną i wspólnymi prysznicami.