Europa

Litwa – Szawle i Połąga

Szawle

Pewnego słonecznego poranka 1236 r. oddział krzyżacki wracający z jednej z licznych wypraw, mających na celu chrystianizację Litwy, został wciągnięty w zastawioną nań pułapkę i wybity w pień. Miasto, które wyrosło na miejscu tego wydarzenia, Szawle, wzięło swą nazwę od blasku słońca (stiuk), świecącego owego pamiętnego, krwawego poranka.Od tego wydarzenia datuje się tradycja umieszczania krzyży na wzgórzu, dla upamiętnienia rozlewu krwi. Nazwa Kryziu Kalnas oznacza Wzgórze Krzyża, a znajduje się ono około 10 km od miasta. Po powstaniach listopadowym w 1831 r. i styczniowym w 1863 r. pojawiły się nowe krzyże, wystawione poległym i wywiezionym na Sybir. Pod rządami sowieckimi przybywały kolejne, tym razem dla uczczenia pomordowanych i deportowanych. Podczas sowieckiej okupacji wzgórze to stało się wyrazem antyrosyjskich nastrojów i pomimo tego, że próbowały go zniwelować buldożery, zdołało przetrwać, zaś Litwini uparcie stawiali powalone krzyże na nowo. Wraz z nastaniem niepodległości przybyło sporo nowych krzyży, stawianych przez powracających emigrantów lub ich krewnych.

Autobusy zmierzające na północ do Janiszek, Meskuicai, Rygi czy Tallina przejeżdżają tamtędy (15 na dzień). Należy poprosić kierowcę o zatrzymanie się przy Kryziu Kalnas — nie ma tam zwykłego przystanku. Nie należy brać autobusu do Kryzkalnis, które jest 30 km na południe od Szawli. Oznaczoną drogą idzie się około 2 km. Aby wrócić, należy cofnąć się do miejsca, gdzie się wysiadło, przejść na drugą stronę i wsiąść do jakiegokolwiek przejeżdżającego tędy autobusu. Pociągi kursują do Kowna (5 dziennie, 2 godz.).

Połąga

Połąga znana jest jako nadmorski, były kurort sowiecki, który kusi turystów piaszczystymi plażami, ogrodami botanicznymi oraz źródłami wód mineralnych i cudowną odprężającą atmosferą małego miasteczka. Najlepiej spędzić dzień na plaży, która ciągnie się od Girkeliai, 5 km od miasta, aż do granicy. Osiemnaście kilometrów dalej w kierunku północnym znajduje się plaża naturystów, przy czym kobiety opanowały część plaży, która zaczyna się 200 m na północ od mola; mężczyźni przebywają w części południowej. Przy końcu ulicy Basanaziciaus g., znajduje się plac z fontanną, który otwiera nadmorską promenadę, ciągnącą się za wydmami przez całą długość miasta. Tutejsze kawiarenki i piwiarnie na wolnym powietrzu pozwalają delektować się wieczorną atmosferą przy filiżance kawy lub kuflu piwa. Innym sposobem na ciekawe spędzenia wieczoru będzie romantyczny spacer o zachodzie słońca alejkami parku botanicznego. W znajdującym się tu pałacu hrabiego Tyszkiewicza, mieszczącym Muzeum Bursztynu, można obejrzeć olśniewającą kolekcję złożoną z 35 000 eksponatów. Autobusy odjeżdżają z rogu Kretingos i Vytauto do Kłajpedy (30 dziennie, 40 min), Kowna (7 dziennie, 4 godz.) i Wilna (7 dziennie, 6 godz.). Na Basanaziciaus g. znajdują się liczne budki gastronomiczne i restauracje na wolnym powietrzu.