Europa

Chorwacja – Split i Dubrownik

Split

Ze Starym Miastem wciśniętym między pasmo wysokich gór a wysadzane palmami nabrzeże, Split nęci turystów starorzymskimi ruinami, licznymi muzeami, a przede wszystkim naturalnym pięknem krajobrazu. Wschodnia część Starego Miasta była niegdyś letnią rezydencją cesarza rzymskiego Dioklecjana. Brama w południowej części miasta, tuż za postojem taksówek, prowadzi do podziemi. Jeśli chcesz zwiedzić labirynt korytarzy i zobaczyć archeologiczne znaleziska, musisz skręcić zaraz przy wejściu (brama otwarta jest codz. 9.00-22.00). Idąc na wprost podziemiami i dalej w górę po schodach, dojdziesz do perystylu, odkrytego dziedzińca z kolumnami. Historia wspaniałej katedry po zachodniej stronie dziedzińca jest przykładem ironii losu: początkowo mieściła mauzoleum Dioklecjana, uważanego za szczególnie zaciekłego i okrutnego prześladowcę chrześcijan. Plaże znajdują się zarówno na południowym, jak i północnym krańcu Splitu, lecz by dostać się do najładniejszych trzeba autobusem wyjechać poza miasto. Ze Splitu pociągiem można dojechać do Zagrzebia (3 dziennie, 9 godz.). Innych połączeń kolejowych jest niewiele. Autobusy kursują do Dubrownika (4,5 godz.) i Zagrzebia (6,5-9 godz.). Idąc ze stacji wzdłuż Obala kneza domagoja w stronę Obala hrvatskog narodnog preporoda, pod numerem 12, można dotrzeć do biura turystycznego, i zdobyć potrzebne informacje oraz anglojęzyczne mapy. Barów oferujących fast food jest mnóstwo.

Okolice Splitu: Hvar

Trudno dostępna wyspa Hvar to klejnot Adriatyku, zachowany w nienaruszonym stanie. Najłatwiej tam się dostać promem Jadrolinija, który przybija do wyspy rano, cztery razy w tygodniu, płynąc ze Splitu (1,5 godz.) do Dubrownika (6-8godz.) i popołudniem w pozostałe trzy dni tygodnia, w drodze powrotnej.

Dubrownik (Dubrownik)

We wszystkich przewodnikach po Chorwacji pojawia się fotografia Dubrownika (Dubrownik) malowniczo wciśniętego pomiędzy Góry Dynarskie a spokojne Morze Adriatyckie. Szczególne wrażenie robią imponujące mury obronne, pozostałość po okresie, gdy Dubrownik był samodzielnym państwem-miastem posiadającym flotę wojenną. Wznoszące się na wysokość 25 m mury pochodzą w większości z XIV w. Za drobną opłatą można wyjść na szczyt. Spacer po całym 2 km odcinku muru zajmuje około godziny. Jeśli idąc główną ulicą wejdziesz na starówkę, z lewej strony zobaczysz klasztor Franciszkanów, zaś po przeciwnej klasztor Dominikanów. Ten drugi posiada pokaźną kolekcję renesansowego malarstwa, sztuki i ksiąg. Pobliska ulica wychodzi na malowniczy plac z dwoma kościołami.

Dworzec autobusowy mający połączenia ze Splitem (5 godz.) i Zagrzebiem (10 godz.) usytuowany jest wiele kilometrów na północ od Starego Miasta. Kilkaset metrów na północ od dworca znajduje się przystań skąd kursują promy do Spiltu (5 w tygodniu; 8 godz.). Z tego miejsca można też dojechać autobusem do bram Starego Miasta.