Europa

Ukraina – Odessa

Odessa zawdzięcza swą materialną i architektoniczną szatę Rosjanom, pozostającym przez lata pod wpływami kultury francuskiej, ale swą duszę miasto zawdzięcza Żydom, Turkom oraz bliskości Morza Czarnego. Przeznaczona dla pieszych wuł. Deribasiwska, stanowi centrum handlowe obok portu, a jednocześnie jest miejscem, w którym spotkać można przeróżnych artystów i gdzie kwitnie bujnie kultura kawiarniana. Aby znaleźć Teatr Opery i Baletu, należy skręcić w lewo w Riszeliewską. Ta imponująca budowla króluje nad otaczającymi ją ogrodami. Bilety na wieczorne przedstawienie do nabycia w kasie obok. Przy Łanżuriniwskiej 4 mieści się Odesskie Muzeum Archeologiczne, gdzie można zobaczyć przedmioty sztuki użytkowej z regionu Morza Czarnego. Warto stąd skierować się na prawo w cienisty bulwar Primorski, główny deptak w Odessie. Idąc w dół bulwarem, zobaczysz, zwrócony w kierunku schodów Patiomkina, posąg założyciela Odessy—księcia de Richelieu. Reżyser filmowy Sergiej Binsenstein wykorzystał te schody w swoim głośnym filmie z 1925 r. zatytułowanym Pancernik Patiomkin, w sekwencji z wózkiem dziecięcym, zjeżdżającym w dół po pochyłości (podobnie jak w amerykańskim filmie Niedotykalni). Jeżeli staniesz twarzą do morza i następnie skierujesz się w lewo, dojdziesz do pomnika upamiętniającego historyczny bunt marynarzy na Patiomkinie. Na końcu bulwaru Primorskiego znajduje się Pałac Woroncowa, z którego podziwiać można olśniewające widoki zachodu słońca.

Do większości piaszczystych, odeskich plaż można dotrzeć przy pomocy komunikacji miejskiej. Tramwaj zatrzymuje się przy Łanżeronie, najbliżej centralnej Odessy, oraz przy Arkadii, najpopularniejszej z powodu szerokiej, piaszczystej plaży.

Praktyczne informacje, noclegi i gastronomia. Do Odessy można dojechać pociągiem z Kijowa (12 godz.), Lwowa (15 godz.), są także bezpośrednie połączenia z Warszawą, Moskwą i Rygą. Stacja znajduje się na pł. Priwokzalnej. Tramwaje zawiozą cię wzdłuż ulicy Prieobrażenskiej na zachodni kraniec Deribasiwskiej. Stąd należy skręcić w prawo w Puszkinską. Dworzec autobusowy, przy Dierżynskoho 58, obsługuje także Kijów (11 godz.). Zdobycie noclegu w Odessie nie jest rzeczą łatwą. Można wynająć od kogoś pokój, co z pewnością będzie najtańszym rozwiązaniem, ale trzeba mieć dużo szczęścia, aby dostać coś w pobliżu centrum. Odessa poszczycić się może kilkoma znakomitymi restauracjami, interesującym placem targowym na Priwoznej i kafejkami, których poziom znacznie przewyższa oczekiwania. Bardzo korzystne wrażenie robi ulica Preobrażenska, biegnąca na południe od Debrasiwskiej.