Europa

Rumunia – Transylwania

Chociaż jej nazwa kojarzy się z wampirami i czarną magią, Transylwania (Ardeal) jest krainą zielonych wzgórz łagodnie przechodzących z Karpat w Równinę Węgierską. Jest to najczystszy i najbardziej prozachodni region Rumunii.

Kluż-Napoka (Cluj-Napoca)

Kluż-Napoka jest niepisaną stolicą Transylwanii oraz największym ośrodkiem studenckim. W 70% zamieszkany jest przez ludność rumuńską i posiada dość liczną mniejszość węgierską. Dziwna nazwa miasta jest pozostałością po wpływach wywieranych przez kolejne imperia. Napoka pochodzi z czasów rzymskich, Kluż przypomina okres dominacji niemieckiej i panowanie Habsburgów w czasach średniowiecznych. Przeprowadzana obecnie generalna renowacja miasta przywraca jego dawny splendor.

Aby dotrzeć do centrum ze stacji kolejowej, należy wsiąść do autobusu lub skierować się w dół Str. Horea, która po drugiej stronie rzeki zmienia nazwę na Str. Gh. Doja. Przy końcu tej ulicy znajduje się Piata Unirii, gdzie z 80-metrowych gotyckich wieżyczek katolickiego kościoła św. Michała (1350-1480) roztacza się wspaniały widok na miasto. Lśnią antyczne freski odkryte podczas renowacji w 1993 r. Obok kościoła znajduje się posąg jeźdźca. Jest to pomnik węgierskiego króla, z pochodzenia Rumuna, urodzonego w Klużu, Matei Corvina, znanego jako Mathias Rex (1458-1480). Wokół rynku znajdują się pałace wybudowane przez węgierską szlachtę w okresie od XVII-XIX w. Najokazalszy z nich Banffy Palace przy Piata Unirii 30 mieści Muzeum Sztuki. Z Piata Unirii należy skierować się bądź to ruchliwą ulicą 21 grudnia 1989 (nazwa upamiętnia ofiary rewolucji grudniowej), bądź bulwarem Eloirol, (uprzednia Corso) na Piata Avram Iancu. Na placu znajduje się rumuńska Prawosławna Cerkiew Katedralna, zbudowana w 1933 r. Muzea, które można zwiedzić w mieście to Muzeum Historyczne, Str. Constantin Daicoviciu 2 i Muzeum Etnograficzne, Memorandumului 21. Znajduje się tu także, być może najpiękniejszy w całej Rumunii, ogród botaniczny. Aby się tam dostać, należyz Piata Unirii skręcićw Str. Napoca i iść aż do Piata Pacii, a następnie skierować się do Str. Gheorge Bilascu 42 (znana także jako Republicii).

Praktyczne informacje i gastronomia. Do Kluża można dostać się pociągiem z Braszowa (Brasov), z Bukaresztu przez Sighisoarę i Braszów (7 godz.), z Budapesztu, z Jassów (Iasi) przez Suczawę (Suceava, 9 godz).Targ znajduje się na Piata Mihai Viteazu. Koniecznie trzeba wybrać się z kimś bliskim do Marii, Str. Pavlov 27, w pobliżu parku. Wyborne dania umila muzyka na życzenie. Na deser po obiedzie radzimy obejrzeć przedstawienie w gmachu Narodowego Teatru i Opery przy Piata Avram Iancu.

Sighisoara

Ze wszystkich średniowiecznych miast Transylwanii, Sighisoara jest najlepiej zachowanym i najbardziej urzekającym. Otoczona górami, z wijącą się między wzgórzami linią kolejową pomiędzy Klużem i Braszowem, Sighisoara szczyci się pozłacanymi wieżyczkami, starą wieżą zegarową i domami pokrytymi nieregularnymi dachówkami, które nie oszpeca nawet sąsiedztwo nowoczesnych budynków. Do Starego Miasta można wejść przez wieżę zegarową w pobliżu hotelu Steaua. Figury zegara, poruszające się co godzinę, przedstawiają Pokój, Prawo, Sprawiedliwość, Dzień i Noc. Muzeum Historyczne, które mieści się wewnątrz, znakomicie prezentuje najważniejsze informacje o tym regionie. W pobliżu, mieszczące się w trzech salach, Muzeum Średniowiecznego Uzbrojenia prezentuje nową wystawę poświęconą Vladovi Tepesowi vel Draculi. Idąc od wieży zegarowej, miń dom Vlada Tepesa, skręć w lewo na parking, by skierować się na zbudowane w 1662 drewniane schody. Liczą 175 stopni, prowadząc do starego kościoła saksońskiego i na cmentarz. Na brzegu rzeki w dolnym mieście znajduje się, zbudowana w 1937 r., cerkiew prawosławna. Na dłuższą przechadzkę dobrze wybrać się w kierunku okolicznych wzgórz.
Pociągi odchodzą do Bukaresztu (4,5 godz.), Kluża (2,5 -3 godz.), autobusy odchodzą do Braszowa oraz paru mniejszych miast. Aby dojść do centrum, należy skręcić w prawo w Str. Libertatii, następnie w lewo w Str. Garii, przejść przez mostek na rzece i iść w dół ulicą, aż do rozstaju dróg. Droga na prawo wiedzie na Stare Miasto, w lewo prowadzi do głównej arterii – Str. 1 Decembrie 1918. Bądź pewien, że na stacji kolejowej ktoś zaoferuje ci noclegi w nowym letnim schronisku młodzieżowym. Z pewnością przydałoby się wprowadzić tu kilka ulepszeń, ale młodzi ludzie ze wszystkich stron świata chętnie zatrzymują się w tym miejscu. Zapytaj o możliwość skorzystania z ciepłej wody.

Braszów (Brasov)

Jedno z najpiękniej odrestaurowanych miast w Rumunii. Położony u stóp Muntele Tampa, stanowi dogodną bazę wypadową w Karpaty. Popołudniowy spacer można rozpocząć od Piata Sfatului oraz Str. Republicii na Starym Mieście. Cerkiew Katedralna w centralnej alei zbudowana w 1896, została ozdobiona złotem i marmurami. W budynku obecnego Muzeum Historycznego mieścił się niegdyś sąd. Podanie głosi że skazanych na śmierć zabijano każąc im skakać z wysokiej wieży budynku. Idąc pod górę z placu wzdłuż Str. Gh. Baritiu napotkasz na luterański Biserica Neagra (Czarny Kościół), najsłynniejszą gotycką budowlę Rumunii. Str. Prundului prowadzi do Prima Scoala Romanesca (Pierwszej Szkoły Rumuńskiej) oraz do wypełnionej ikonami, przyozdobionej Czarnymi wieżami Biserica Sfintu Nicolae. Wszystkie pociągi na trasie Budapeszt-Bukareszt zatrzymują się w Braszowie, dojazd do stolicy zajmuje około 3 godzin. Z dworca autobusowego, który znajduje się w pobliżu hotelu Aro-Palace odchodzą autobusy do wszystkich większych miast. Prywatne kwatery, które z pewnością są najlepszym rozwiązaniem problemów noclegowych, oferowane są na dworcu autobusowym i są z reguły bardziej godne zaufania niż w Bukareszcie.

Okolice Braszowa – Bran

Bran to położone na południowy zachód od Braszowa malownicze miasteczko gdzie znajduje się słynny zamek Vlada Tepesa, domniemany dom hrabiego, którego postać zainspirowała Brama Stokera do napisania powieści Dracula. Choć hrabia Dracula nie miał nic wspólnego z tym zamkiem, to jednak Bram Stoker podróżując po Transylwanii, był pod tak wielkim jego wrażeniem, że umieścił akcję swojej powieści właśnie tutaj – w fortecy zamieszkałej przez nietoperze. Sprzedawane w zamku gadżety rażą swoją sztucznością. Na miejskim bazarze podkoszulki z Draculą kosztują 5 $ sztuka; w miarę napływu turystów, takich tandetnych towarów z pewnością przybędzie jeszcze więcej. Aby dojechać tu z Braszowa należy wsiąść do autobusu z napisem „Bran”, na dworcu autobusowym, obok biblioteki na Bd. Eroilor (50 min.).