Europa

Łotwa – Jurmala

Od końca XIX wieku mieszkańcy Rygi zwykli spędzać letnie wakacje na tym wąskim skrawku piasku pomiędzy Zatoką Ryską a rzeką Lelupą (Lielupe). Dostać się tutaj można jednym z często odjeżdżających (co 15-20 mm) pociągów z Rygi (ok. 20 km). Linie autobusowe łączą miasta Jurmali. Każde z nich ma połączenie z innym, dzięki dwóm lub trzem liniom.

Jednym z pierwszych miast leżących przy linii kolejowej jest Lipawa (30 min), gdzie znajdują się plaże oraz imponujące wydmy. Jednakże to przystanki pomiędzy Bulduri i Dubulti są najpopularniejszymi miejscami do pływania i kąpieli słonecznych. W 1987 r. władze ogłosiły, że woda w zatoce jest zanieczyszczona, ale od tego czasu pływanie tutaj znowu stało się modne. W Majori (35 min) setki ludzi cieszą się plażowaniem w ciągu dnia i popołudniowo-wieczornym relaksem w kawiarniach i restauracjach.

Na krańcu Jurmali znajduje się Kemeri, które należało niegdyś do czołowych kurortów imperium radzieckiego. W mieście starzejące się, lecz nadal imponujące sanatorium, Jomas iela 5, mieści odnowioną bibliotekę, wyposażoną w stylowe meble, tkaniny ścienne oraz duże ogrody. Do sanatorium można dojechać autobusem i następnie iść gościńcem, który prowadzi od przystanku.