Europa

Grecja – Wyspy północno-wschodniej części Morza Egejskiego

Skaliste wybrzeża wysp położonych w pn.-wsch. części Morza Egejskiego, o nieregularnej, poszarpanej linii brzegowej otaczają gęsto zalesione tereny górskie i odludne doliny. Bliskość Turcji tłumaczy obecność dział i sporej ilości wojska.

Samos

Ze swoim zniewalającym krajobrazem i fascynującymi zabytkami architektonicznymi, cicha wyspa Samos jest chyba najpiękniejszym i najczęściej odwiedzanym przez turystów zakątkiem tej części Morza Egejskiego. Nabrzeże w mieście Samos jest mało ciekawym skupiskiem sklepów i kafejek, ale samo miasto ma szerokie chodniki na przetykanych ogrodami ulicach dzielnic willowych i malownicze domki z czerwonymi dachami, które przycupnęły na stokach gór. Samoloty Olympic Airways latają do Aten (50 min) a także na Chios, Lesbos, Mikonos i Kos z lotniska w Samos. Promy pływają do Naksos i Paros (6 godz.), Chios (4,2 godz.) i innych wysp. Autobusy z Samos i statki z Patmos i innych miejsc na południowym wybrzeżu zawijają do Pythagorionu, uprzedniej stolicy Samos. W pobliżu miasta można podziwiać pozostałości po fantastycznych, pochodzących z VI w. p.n.e. pracach inżynieryjnych Peryklesa, a mianowicie Tunelu Eupalinos, kamiennego mola, sięgającego 40 m w głąb wody oraz Świątynię Hery, uważaną za jeden z siedmiu cudów starożytnego świata. Z Samos także łatwo dostać się jest do Efezu na tureckim wybrzeżu, największego obszaru starożytnych ruin w całym regionie Morza Sródziemnego. Prom odpływa z Samos i z Pythagorionu do Kuadasi w pobliżu ruin.

Lesbos i Chios

Niegdyś ojczyzna zmysłowej poetki Safony, Lesbos jest trzecią co do wielkości wyspą Grecji. Większość turystów zwiedza rozsypujące się lecz malownicze Mitilini, stolicę i główny port wyspy. Znajdujące się dosłownie na każdym kroku znaki, kierują do różnych obiektów. Ogromnych rozmiarów kościół Ag. Therapon, króluje dobrotliwie nad targiem rybnym. Warto odwiedzić także Muzeum Archeologiczne, które posiada imponującą kolekcję historycznych znalezisk. Od przystani promów należy skierować się w lewo, w stronę głównej drogi na nabrzeżu. Policja turystyczna mieszcząca się na rogu mola pomaga w znalezieniu mieszkania oraz dostarcza map i broszurek. Nel Lines 47 Pavlou Koudoutriti wysyła promy do Pireusu (12 godz.), Samos (4,5 godz.), Salonik (12 godz.) i do wielu innych miejsc. Miasto Molibos, jest drugim w kolejności odwiedzanym przez turystów miejscem na wyspie po Mitlini. Kamienne domy z kolorowymi okiennicami, przykryte czerwonymi dachówkami, rozłożyły się gromadnie u stóp wzgórza, na którego szczycie stoi XIII-wieczna genueńska forteca, nadając miastu szczególnie urokliwy klimat. Autobusy podróżują z głównego portu Mitlini, zatrzymując się przed biurem turystycznym w Molibos, gdzie uczynny personel pomoże ci znaleźć pokój.

Chios

Kiedy mityczny myśliwy Orion uwolnił Chios od wszystkich dzikich bestii, które niszczyły kraj, wielkie sosny i cyprysy rozprzestrzeniły się na stokach górskich. Wyspa nadal jest słabo uczęszczana przez turystów i trudna do pokonania, ale Europejczycy, a także niektórzy turyści amerykańscy zaczynają się przyłączać do greckich rodzin, spędzających tutaj wakacje. Promy podróżują do Samos (4,5 godz.) i innych greckich wysp, jak również na wybrzeże tureckie.