Azja Europa

Turcja: Bursa

Bursa, podobnie jak Konya, jest celem religijnych pielgrzymek. Mimo że dziś miasto jest centrum przemysłowym i bogatą bazą dla ośrodków wypoczynkowych, turystów nadal przyciągają świetnie zachowane, porozrzucane po całym mieście zabytki z czasów imperium osmańskiego i łaźnie w dzielnicy Cekirge (Konik Polny).

Mimo sugestii zawartej w nazwach, Yesil Camii (Zielony Meczet) i Yesil Turbe (Zielone Mauzoleum), leżą we wschodniej części miasta, zabytki zdobią mocno turkusowe i kobaltowoniebieskie kafelki z Iznik. Nieopodal, w Muzeum Sztuki Islamskiej obejmującym także Muzeum Etnograficzne, mieści się zbiór XVI-wiecznych kasetek z kości słoniowej, kostiumów i instrumentów muzycznych derwiszów, różnych urządzeń i przyrządów z łaźni oraz innych eksponatów. Ulu Camii (Wielki Meczet) zbudowano w stylu typowym dla okresu przed zdobyciem Konstantynopola, dla uczczenia zwycięstwa Beyazita pod Nikopolis w 1396 r. Podobno Beyazit ślubował zbudować 20 meczetów, jeśli wygra wojnę, po zwycięstwie ograniczył się jednak do jednego — Ulu Camii z 20 kopułami. Do kompleksu łaźni Eski Kaplica (Stare Zródła) wzniesionego w VI w. przez Justyniana jeździ dolmus do Cekirge – wysiada się przy hotelu „Kervansaray”. W łaźni można poprosić o „tarcie”, czyli wycieranie skóry specjalnym materiałem.

Dzięki górze Uludag (Olimp), głównemu ośrodkowi narciarskiemu w Turcji, miasto zyskało przydomek „zielona Bursa”. Do kolejki linowej na Uludag jeździ dolmus oznaczony „Televiewer” sprzed sklepu ze słodyczami Kafkas na Ataturk Blv., dwie przecznice za statuą. Kolejka jeździ do stacji w połowie drogi i stamtąd do małego malowniczego miasteczka położonego na szczycie 2000-metrowej góry. Przed wyprawą należy przygotować się na chłodniejszy klimat, nagłe zmiany pogody i droższe hotele. Praktyczne informacje, noclegi i gastronomia. Do Bursy pływają promy z Kabatas w Stambule, w weekendy ekspresowy prom kursuje z Kartal w azjatyckiej części Stambułu. Promy zatrzymują się w Yalova, gdzie można się przesiąść na dolmus lub autobus do Bursy. Cała podróż zabiera około 3 godz. 30 min. Autobusy przyjeżdżają z dworca Esenler w Stambule (4 godz.) i odjeżdżają do Ankary, Izmiru i innych ważniejszych miast. Do centrum miasta z dworca autobusowego można się dostać dolmusem oznaczonym „Heykel” wysiadając przy Ulu Camii. Bursa jest ojczyzną Iskender kebapu, popularnego dania z jogurtu, pomidorów i baraniny, które można zamówić w jednej z licznych restauracji między pomnikiem Ataturka a Yesil Camii.