Polska

Kopalnia soli w Wieliczce

POCZĄTEK ZWIEDZANIA
Po zejściu schodami na poziom I (394 stopnie, głębokość 64 m), przewodnik informuje o przepisach obowiązujących przy zwiedzaniu kopalni. I tak: nie wolno jest palić tytoniu oni zapalać ognia; dotykanie instalacji elektrycznych może grozić porażeniem; osoby wysokiego wzrostu winny uważać na głowę w miejscach nie dość dla nich wysokich; przechodząc przez tamy wentylacyjne, należy drzwi przytrzymywać ręką, gdyż są ciężkie i zamykają się same; nie wolno też jest oddalać się od grupy i chodzić po trasie bez przewodnika; rzeźb ani eksponatów nie należy dotykać; dzieci i osoby mające trudności z chodzeniem należy otoczyć opieką; w razie gdyby ktoś poczuł się niedobrze lub skaleczył trzeba o tym bezzwłocznie powiadomić przewodnika.

KOMORA MIKOŁAJA KOPERNIKA
Naczelne miejsce w tej komorze zajmuje pomnik jednego z najwybitniejszych turystów jacy na przestrzeni wieków zwiedzili kopalnię. Jak wynika z przekazów historycznych, Mikołaj Kopernik był tutaj najprawdopodobniej w 1493 r. w czasie swych studiów na Akademii Krakowskiej, w towarzystwie Bernarda Wapowskiego, późniejszego autora pierwszej mapy Polski.
W 1973 roku, kiedy cały świat obchodził pięćsetną rocznicę urodzin wielkiego astronoma, wieliccy górnicy odrestaurowali tę starą, mocno zrujnowaną komorę i ustawili w niej posąg Kopernika, wysokości 4,5 m, wykuty w soli przez artystę-plastyka Władysława Hapka. Sama komora pochodzi z XVII w. i ma kształt okrągły, bowiem przez wiele lat pracował tu drewniany, kierat konny, którym wyciągano urobek solny z poziomów niższych na poziom 1, po czym transportowano go do szybu Danilowicza, by wyciągnąć go no powierzchnię.

Wieliczka
Wieliczka

 

KAPLICA ŚW. ANTONIEGO
Kaplica ta jest usytuowana tuż obok szybu Daniłowicza, a tylko droga obecnie tu prowadząca jest okrężna. Wszystko tu jest z soli: ściany, strop, posadzka, trzy ołtarze, portal, ambona i kilkanaście postaci Świętych. Ołtarze, jak i większość figur, zostały wykute wprost w caliźnie solnej. Są one już mocno zniszczone przez wilgotne powietrze. Uwagę zwiedzających przyciąga również żyrandol, ozdobiony, naturalnymi kryształkami soli, oraz białe jak śnieg wykwity, i nacieki solne, narastające z wolna na ciemnym stropie. Pierwszą mszę św. odprawiono tu w 1698 r.

Tagi: noclegi Wieliczka, tanie noclegi Wieliczka