Europa

Porto

Przysłowie mówi, że “Coimbra śpiewa, Braga się modli, Lizbona popisuje się, a Porto pracuje”. Drugie co do wielkosci miasto Portugalii usytuowane jest we wspaniałym wąwozie Rio Douro, w odległości 6 km od Atlantyku. Porto jest atrakcyjnym miastem portowym oraz ważnym ośrodkiem przemysłowym i handlowym północy kraju. Gdy w 1415 r. przygotowywano inwazję na Ceutę, okoliczni mieszkańcy wyrżnęli bydło, aby zaopatrzyć w mięso flotę portugalską, zostawiając sobie jedynie podroby. Popularna potrawa tripas a moda do Porto upamiętnia tamtą kulinarną ofiarę. Prawdziwą sławę zawdzięcza jednak Porto swemu vinho. W początkach XVIII w. angielscy kupcy stworzyli ośrodek produkcji wina typu porto w Vila Nova de Gaia po drugiej stronie rzeki Douro, który stał się dźwignią gospodarki regionu.

Orientacja i informacje praktyczne

Położona w samym sercu Porto Avenida dos Aliados tworzy szeroki prostokąt ograniczony z północy przez Praca General Humberto Delgado, a z południa przez Praca da Liberdade. Dworzec Estaca Sao Bento usytuowany jest w centrum miasta, tuż obok Pr. Liberdade. Dzielnica zwana Ribeira, czyli Esplanada, leży nieco dalej na południe, dokładnie na linii mostu prowadzącego do Vila Nova de Gaia – dzielnicy winiarni.

Wyżywienie

Najciekawsze restauracje usadowiły się nad rzeką w dzielnicy Ribeira, przede wszystkim na Cais de Ribeira, Rua Reboleira i Rua de Cima do Muro. Bardziej odrapane lokale znajdziesz w okolicy Pr. Batalha, przy Rua do Cimo de Vila i Rua do Cativo. Zmieszane zapachy świeżych kwiatów, owoców i ryb oznaczają, iż zbliżyłeś się do Mercado de Bolhao na skrzyżowaniu R. Formosa i R. Sa de Bandeira. Maximo Restaurante—Cafe, R. Jose Falcao 115, stanowi kombinację artystowskiej kawiarni, lokalnej knajpy i amerykańskiego baru szybkiej obsługi (hamburgery, sałatki). Tanie posiłki oferuje Churrasqueira Moura, R. Almada 219 223 (np. pieczony kurczak z frytkami, frango no churrasco). Kamienne ściany i marynistyczny wystrój to cechy charakterystyczne nadrzecznej Taberna Tipica, R. Reboleira 12 (polecam arroz de polvo – ośmiornica z ryżem).

Zwiedzanie i rozrywki

Na wzgórzu ponad Ribeirą króluje ciężka bryła XIII—wiecznej katedry romańskiej. Po lewej stronie głównego ołtarza znajduje się zdobiona złotem i srebrem Capela do Santissimo Sacramento. Podczas najazdu wojsk napoleońskich miejscowa ludność pokryła ołtarz wapnem, aby uchronić go przed rabusiami. Na zachód od katedry, na skrzyżowaniu R. da Bolsa i Rua do Comercio do Porto, znajduje się Palacio da Bolsa (giełda), typowy przykład XIX—wiecznej elegancji. Wspaniałe parkiety z inkrustowanego drewna brazylijskiego pachną cedrem i jacarandą. Ozdobienie wzorowanej na hiszpańskiej Alhambrze, olśniewającej blaskiem Sala Arabe zajęło 18 lat. Pod podłogą znanego ze zdobień w złoconym drewnie gotyckiego Igreja de Sao Francisco znajduje się osseria, gdzie tysiące oczyszczonych kości ludzkich czekają na Sąd Ostateczny. Na południe od Bolsa Ribeira (Esplanada) kończy się wspaniałym nabrzeżem, pełnym sklepów i restauracji. Trolejbus spod Igreja de Sao Francisco, jadący wzdłuż rzeki do nadmorskiej dzielnicy Foz do Douro, pozwoli ci zobaczyć większą część Ribeiry.

Na R. Taipas, nieco powyżej muzeum i kościoła, stoi wysoka na 82 m Torre dos Clerigos (Wieża Kleryków), widoczna z każdego punktu miasta. Jej granitowa bryła błyszczy niczym świeca procesyjna, a 200 stopni prowadzi ku wspaniałym widokom na dolinę Rio Douro. Zjawiskiem dosyć niezwykłym na artystycznej scenie Portugalii jest muzeum sztuki nowoczesnej w Casa de Serralves (Museu de Arte Moderna), nieco na zachód od centrum miasta. Budynek stoi na terenie parku (starannie utrzymane ogrody, fontanny i nawet stare farmy), schodzącego ku rzece Douro. Dojazd autobusem z Pr. D. Joao I.

Większość z caves lub adegas (winiarni) w Porto oferuje bezpłatne wycieczki po swych piwnicach, gdzie czerwone i białe porto dojrzewa w ogromnych dębowych beczkach. Do dziś, zgodnie z wielowiekową tradycją, winogrona wyciska się jedynie przy pomocy stóp. Większość zasobów porto z lat 80. fermentuje po drugiej stronie rzeki w Vila Nova de Gaia. Dojście przez most Dom Luis I, za którym trzeba wziąć ostry zakręt w prawo. Sandeman, Largo Miguel Bombarda, w pobliżu Diogo Leite, posiada najlepsze porto i pokazuje film wideo z dźwiękiem wyciskanych winogron. Mniej tłoczno jest w Ferreira, Av. Diogo Leite 70.