Europa

Dublin

W Dublinie spotykają się światowe trendy urbanistyczne, ekonomiczne i tradycje. Mieszka tu (wliczając przedmieścia) przeszło jedna trzecia obywateli Republiki. Budynki w znacznej części reprezentują styl XVIII—wiecznej Anglii, ale tutejsza kultura jest czysto dublińska: zatłoczone puby, długie spacery i przechadzki znane wszystkim czytelnikom Dublińczyków i Ulissesa Jamesa Joyce’a. Do Dublina ściągają też przedstawiciele rozmaitych subkultur, co jeszcze bardziej wpływa na różnorodność krajobrazu stolicy na tle reszty kraju. Młodzież, podobnie jak sto lat temu, przyjeżdża tu, by się kształcić i próbować szczęścia w biznesie.

Orientacja i informacje praktyczne

Rzeka Liffey dzieli Dublin na dwie części. Większość dobrych restauracji i atrakcji turystycznych znajduje się po stronie południowej, natomiast schroniska (oraz dworzec autobusowy) ulokowane są po stropie północnej. Wiele ulic dzieli się na „upper” (górne) i „lower” (dolne), przy czym „Lower” zawsze oznacza odcinek leżący bliżej ujścia rzeki. Niebezpieczne rejony to peryferia części północnej, parki po zapadnięciu zmroku i południowe okolice browaru Guinness (na zachodzie). W porównaniu z resztą kraju, przestępczość w Dublinie jest bardzo wysoka. Większość atrakcji znajduje się przy, lub też w pobliżu osi północ-południe, którą tworzą: O’Connell St. w części północnej, na drugim brzegu zmieniająca nazwę na Westmoreland St., Grafton St. i na koniec St. Stephen”s Green.

Noclegi

Z noclegami w Dublinie ciężko jest przed Wielkanocą, w czasie ferii w brytyjskich szkołach i niekiedy latem – nigdy nie zaszkodzi pomyśleć o wcześniejszych rezerwacjach. Najtrudniej znalezc latem jedynki w B&B. Większość schronisk usytuowanych jest na północ od rzeki Liffey i na wschód od O’Connell St., w dzielnicach robotniczych. Większosć z nich jest zrzeszona w HI. Latem lepiej wcześniej dzwonić. W hotelach B&B noclegi kosztują 12-251 Funtów a szukać trzeba ich przy Upper i Lower Gardiner St. Wykaz i klasyfikację B&B wizytowanych przez Bord Failte można znaleźć w Ireland Accommodation Guide.

Zwiedzanie

Po Dublinie najlepiej poruszać się pieszo. Większość atrakcji turystycznych leży w promieniu jednej mili od mostu O’Connell. W południowej części miasta, między Kildare St. a Upper Merrion St. wszystko związane jest w jakiś sposób z historią i kulturą Irlandii. W National Museum, zgromadzono takie skarby sztuki irlandzkiej jak kielich Ardagh czy broszka Tara. Nieco dalej, przy Merrion Sq., znajduje się National Gallery z czteropoziomowymi krętymi schodami ozdobionymi portretami Lady Gregory, Elizy O’Neill, Joyce’a, Shawa i Yeatsa. Od Trinity można przejść na południe Kildare St., Dawson St. lub Grafton St., do St. Stephen’s Green, pięknego parku krajobrazowego, będącego niegdyś prywatną posiadłością przekazaną miastu przez browar Guinnessa. Zobaczyć można tu fantazyjne mostki, sztuczne jezioro, zakochanych, klomby, fontanny, pawilony, emerytów, punków, spacerowiczów, łabędzie, jeszcze więcej łabędzi, drzewa, znowu drzewa i wodospady. W pogodne dni na trawnikach wyleguje się pół Dublina. Latem na starej estradzie koncertowej odbywają się spektakle teatralne. Przy zachodnim krańcu Dame St., łączącej się tu z Parliament St. i Castie St., stoi zbudowany w 1204 r. przez króla Jana zamek dubliński, z którego Anglicy przez ponad siedem wieków władali Irlandią. Jak na ironię, jedyne katedry w Dublinie, Christ Church Cathedral, i St. Patrick’s Cathedral, są obecnie świątyniami protestanckimi. Spragnieni alkoholu powinni zajrzeć do potężnego browaru Guinnessa, St. James’s Gate, produkującego dziennie ponad milion litrów piwa.

Rozrywki

Bardzo praktyczny jest bezpłatny Dublin Event Guide oraz In Dublin; oba omawiają szczegółowo wydarzenia muzyczne, wystawy i kabarety oraz zamieszczają recenzje teatralne. AbbeyTheatre, 26 LowerAbbey St., czyli Teatr Narodowy powstał w 1904 r. z inicjatywy W. B. Yeatsa i Lady Gregory, aby propagować irlandzką kulturę i współczesną dramaturgię. Gate Theatre, 1 Cayendish Row, wystawia wszystko od komedii z okresu Restauracji po irlandzką klasykę. Jeśli chodzi o informacje z dublińskiej sceny muzycznej, to absolutnie nieodzowny jest In Dublin. Planowane koncerty zazwyczaj rozpoczynają się o 21.00, nieplanowane jeszcze później. Tradycyjną muzykę nie zawsze gra się, by przyciągnąć turystów. Numer 1 na tutejszej ambitnej scenie rockowej to aktualnie The Rock Garden, 3a Crown Alley. Większe zespoły koncertują w Baggot Inn, 143 Baggot St.; w początkach lat 80. występował tu U2. Muzyki poważnej posłuchać można w National Concert Hall, Earl’s Fort Terrace, gdzie na gościnne występy przyjeżdżają zespoły z innych miast.

Co roku 16 VI uroczyście obchodzony jest Bloomsday, upamiętniający odyseję Leopolda Blooma z roku 1904. Zabawa trwa przez cały poprzedzający imprezę tydzień. Joyce Centre organizuje m. in. pogrzeb i czuwanie, lunch u Davy Byrne’a i śniadanie z guinnessem. Kulminacją jest 16 VI przejazd rowerów przez St. Stephen’s Green, połączony z solidnym jedzeniem i piciem. „Przejść Dublin tak, by nie natknąć się na żaden pub, to prawdziwa łamigłówka”, napisał James Joyce. Dyskoteki z zasady czynne są od 22.30 lub 23.00, ale tłoczniej robi się dopiero po 23.30, gdy ściągają goście z zamykanych o tej porze pubów; większość klubów czynna jest do 3.00-4.00 rano.

Howth

Howth oddalony od Dublina o 15 km na północ (dojazd kolejką DART), to kwintesencja tego, co w Irlandii najlepsze i najpiękniejsze: krajobraz, puby, historia, literatura, zamek, opactwo i świeże ryby. Po całym dniu na nogach nic tak dobrze nie robi, jak pinta piwa w stylowej Cock Tavern, 18 Church St., naprzeciwko opactwa St. Mary’s.

Klifami ciągnącymi się wokół półwyspu prowadzi nadmorski szlak. Widoki i kwitnące na wiosnę kwiaty są przepiękne. Kto nie ma siły, może podjechać na szczyt urwiska autobusem z Lower Abbey St. Prócz wspaniałych widoków główną atrakcją jest tu zamek Howth – uroczy wybryk architekta, znajdujący się na obrzeżach miasteczka. Powyżej warto przejść się ścieżką w prawo wokół Deer Park Hotel, by dojść do oszałamiających Rododendron Gardens (ogrodów rododendrowych). W porze kwitnienia (VI-VII) wycieczka na szczyt wzgórza, skąd podziwiać można panoramę morza, niebo, port w Howth, Dublin, a przede wszystkim kwiaty – to niezapomniane przeżycie.