Mediolan

ZWIEDZANIE I ROZRYWKI
Duomo, o 135 wieżyczkach i 96 gargulcach, to oszałamiająca, strzelista gotycka budowla, której wspaniałe witraże uważane są za największe na świecie. Chcąc znaleźć się w prawdziwym gąszczu wież i wieżyczek, można wspiąć się na szczyt katedry. Obok duomo znajduje się monumentalne wejście do Galieria Vittorio Emanuele II, ogromnej arkadowej budowli ze stali i szkła, mieszczącej kawiarnie i sklepy. Przez galerię przechodzi się idąc spod duomo do Teatro alla Scala (La Scala), najważniejszego teatru operowego świata. Tu zdobywali sławę tytani opery od Marii Callas do Pavarottiego. Do pełnego przepychu wnętrza można wejść przez Museo Teatrale alla Scala, w którego zbiorach znajdują się m. in. gipsowe odciski rąk sławnych dyrygentów.


Via Verdi wiedzie do Via Brera i znajdującej się przy niej Pinacoteca di Brera, jednego z najwspanialszych muzeów Włoch, siedemnastowiecznego palazzo mieszczącego dzieła Caravaggia, Belliniego i Rafaela.
Castello Sforzesco to ogromny piętnastowieczny zamek książąt rządzących Mediolanem w czasach renesansu. Znajdująca się tu wpaniała kolekcja rzeźby zawiera niedokończoną Pietę Rondanini dłuta Michała Anioła. Leonardo da Vinici namalował swą Ostatnią Wieczerzę na ścianie refektarza kościoła Santa Maria delle Grazic. Można zerknąć na postacie Leonarda i sposób, w jaki wykorzystywał perspektywę na tyle, na ile widać to zza rusztowań. Leonardo stanowi również główną atrakcję Museo Nazionale delia Scienza e della Tecnica „Leonardo da Vinci”, Via San Vittore 21, w bok od Via Carducci. Znaczna jego część poświęcona jest fizyce praktycznej, zaś jedna ogromna sala wypełniona jest modelami najbardziej niezwykłych i wizjonerskich pomysłów Leonarda.

You May Also Like