Mediolan

Mówi się, że tyle, ile jest kościołów w Rzymie, tyle jest banków w Mediolanie. Nie znaczy to jednak, że w mieście poza pieniędzmi nie ma już nic ciekawego. Zainteresowanie gwałtownym rozwojem przemysłu jest równe zainteresowaniu haute couture. Stal i szkło, decydujące o obliczu miasta, odzwierciedlają lekką fiksację jego mieszkańców na punkcie nowoczesności, nic też dziwnego, że tutejsza młodzież jest wprost zarażona próżnością.

Mediolan - Dworzec kolejowy
Mediolan – Dworzec kolejowy

ORIENTACJA I INFORMACJE PRAKTYCZNE
Mediolan dysponuje połączeniami kolejowym z wszystkimi ważniejszymi miastami Europy Zachodniej. Centrum miasta otoczone koncentrycznymi murami miejskimi przypomina gigantyczną tarczę strzelniczą. Srodek owej tarczy stanowią duomo i Galleria Vittorio Emanuele II. Ogromna Stazione Centrale ciągnie się wzdłuż odchodzącej promieniście z owego centrum w kierunku północno-wschodnim. Poruszanie się po mieście ułatwia Metropolitana Milanese (MM). Z dworca do centrum dojechać można kursującym po malowniczej trasie autobusem lub szybszym metrem.

WYŻYWIENIE
Mediolańska kuchnia, podobnie jak tutejsza moda, jest wyrafinowana i zbyt droga. Do miejscowych specjalności należą risotto giallo (ryż z szafranem) i cotoletta alla milanese (panierowany kotlet cielęcy z cytryną). Najtaniej można zjeść, zasiadając z mediolańskimi urzędnikami wjednej z wielu przeznaczonych dla nich samoobsługowych restauracji.

You May Also Like