Targanice – Jawornica – Leskowiec – Andrychów

Schodzimy stromo polaną i wkraczamy w las, przemierzając niemal równy odcinek drogi. Po około 20 min rozwidlenie szlaków: niebieski obniża się do Ponikwi, my natomiast podchodzimy łagodnie na szczyt Gancarza (z krzyżem; od schroniska 45 min). Widoki z porośniętego lasem wierzchołka są jedynie fragmentaryczne.
Schodzimy łagodnie w lewo. Po około 300 m szlak skręca raptownie w prawo, stromo w dół (uwaga na znaki). Przebywszy odcinek męczącego zejścia obniżamy się już łagodnie, mijając polanki w sosnowym lesie. Z drogi widoki na wschód, na charakterystyczny szczyt Bliźniaków, Łysą Górę i Jaroszowicką Górę. Po 45 min od szczytu Gancarza przekraczamy polną drogę z Rzyk do Ponikwi i skręcamy w lewo, rozpoczynając łagodne podejście. Mijamy dwie kapliczki, zalesioną kulminację Kobylej Głowy i wkrótce dochodzimy do skrzyżowania z żółtym szlakiem z Kleczy Górnej do Inwałdu (od Gancarza około 1.20 godz.). Wraz ze znakami żółtymi skręcamy w lewo, schodząc na siodło, do którego sięgają pola pobliskiej wsi Zagórnik. Stąd szlak żółty skręca w prawo do Inwałdu, my natomiast osiągamy krótkim podejściem zalesiony szczyt Wapienicy. Schodzimy zeń krótko na pola, którymi docieramy do lokalnej drogi Inwałd – Zagórnik i położonego na przełączce, obok zabytkowej kapliczki, skrzyżowania ze szlakiem czarnym (od skrzyżowania z żółtym szlakiem około 20 min).


Podchodzimy teraz polami na zachód, po czym poprzez las przekraczamy niewyraźny wschodni wierzchołek Pańskiej Góry.
Kolejny odcinek szlaku jest źle oznakowany — należy uważać. Strome zejście z Pańskiej Góry rychło wyprowadza nas na pola. Obniżamy się początkowo na południe, w kierunku należącego do Zagórnika osiedla Biadaszów. Nie dochodząc jednak do niego skręcamy w prawo i idziemy polami w stronę widocznego na horyzoncie rozległego sadu na zboczu zachodniego wierzchołka Pańskiej Góry. Po przejściu porośniętego brzeziną garbu kierujemy się ku drodze biegnącej wzdłuż ogrodzenia sadu, gdzie ponownie odnajdujemy zielone znaki. Stąd już niedaleko do granicy lasu. Szlak skręca w prawo, pozostawiając wierzchołek Pańskiej Góry (z wieżą) po lewej stronie. Krótki odcinek leśny wyprowadza nas na pola nad Andrychowem — widok na miasto z szachownicą bloków, niedaleką wieżą ciśnień i kościołem. Skręcamy w prawo poprzez osiedle domków jednorodzinnych i przekroczywszy tory linii kolejowej, Biełsko-Biała – Kalwaria – Lanckorona dochodzimy do ulicy Obrońców Stalingradu. W prawo można dojść do stacji PKP i przystanku PKS, w lewo natomiast do centrum miasta (ze schroniska na Leskowcu około 3.30 godz.).

Tagi: markizy Andrychów, paznokcie Andrychów, urolog dziecięcy Andrychów

You May Also Like