Targanice – Jawornica – Leskowiec – Andrychów

Na zachodzie widzimy zalesiony grzbiet Łamanej Skały i Czarnej Góry. Spoza nich widnieje na horyzoncie zachodnia część Beskidu Małego, w której wyróżniają się, poczynając od pd. zach.: Czupel, Magurka i Hrobacza Łąka.
W kierunku południowo-zachodnim widzimy niskie Pasmo Pewelskie (zachodni człon Beskidu Średniego). W lewo od niego Lachów Groń, a nad nim szczyty grupy Pilska (Beskid Żywiecki); od lewej: najwyższe, kopulaste Pilsko, Sypurzeń, Palenica i Romanka. W kierunku południowym widać także na bliższym planie okolice Suchej ze szczytami żurawnicą i Magurką.
Z wierzchołka schodzimy krótko na rozległą polanę okoloną bukami. Buki na Leskowcu, powykręcane przez wiatr potężne drzewa liczące niekiedy po 200 lat, były opiewane przez poetę Tadeusza Szantrocha. Północny kraniec polany opiera się o kulminację Jaworzyny (890 m), pod którą stoi schronisko. Do naszej ścieżki dołącza szlak czarny z Krzeszowa. Przez polanę zwaną Barglową dochodzimy wkrótce do schroniska.
Leży ono na wysokości 880 m, wybudowane zostało w 1933 r. przez Koło Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Wadowicach. Do budowy schroniska walnie przyczynił się ówczesny prezes Koła, prof. Czesław Panczakiewicz, którego imię nosi szlak niebieski prowadzący z Wadowic na Leskowiec. Dzięki budowie obiektu mało przedtem odwiedzana wschodnia część Beskidu Małego stała się bardziej popularna wśród turystów. Niewielkie schronisko często pełne jest wycieczek z pobliskich Wadowic i Andrychowa, lubią także urządzać wycieczki na Leskowiec krakowianie. Leskowiec warto odwiedzić także zimą. Ze szczytu prowadzą nartostrady do Rzyk i Ponikwi, a na polanie na pn. stoku Jaworzyny utrzymuje się długo śnieg (czynny jest tu narciarski wyciąg zaczepowy). Schronisko dysponuje 35 miejscami noclegowymi, prowadzi wyżywienie w ograniczonym zakresie (bufet turystyczny).

Schronisko na Leskowcu
Schronisko na Leskowcu

2 dzień. Ze schroniska wyruszamy zielonym szlakiem w lewo w górę, wychodząc na pobliski szczyt Jaworzyny (890 m). Z wierzchołka podziwiamy panoramę podobną jak z Leskowca, z tym, że lepszy jest widok w kierunku północnym.
Poczynając od zachodu widzimy na horyzoncie Hrobaczą Łąkę, bliżej przed nią pasmo Palenicy i Bukowskiego Gronia oraz Złotej Góry, ku prawej niedaleki Gancarz oraz pasemko Wapienicy i Ostrego Wierchu nad Andrychowem. W kierunku Wadowic Bliźniaki i Łysa Gąra. Za doliną Skawy, ponad stokami Królewizny – Jaroszowicka Góra.

Tagi: kosmetyczka Andrychów, Pielęgnacja Ogrodów Andrychów, ogrodnik Andrychów

You May Also Like