Szlaki turystyczne w Pieninach

Zacznijmy zwiedzanie Pienin od muzeum przyrodniczego, które mieści się w drewnianym budynku Dyrekcji Pienińskiego Parku Narodowego w Krościenku przy ul. Jagiellońskiej.
W holu znajdują się dwie gabloty poświęcone geologii. W jednej pokazany jest rozwój Pienińskiego Pasa Skałkowego na przykładzie serii czorsztyńskiej. Są tu najrozmaitsze skały, jak margle opalinusowe z odciskami zwierząt, wapienie krynoidowe (biały i czerwony), wapień brachiopodowy itd. W drugiej gablocie zgromadzono skały osłony skałkowej lub spoza serii skałkowych, występujące na terenie Pienin, a także najważniejsze ogniwa wspólne oraz różniące poszczególne serie skałkowe w Pienińskim Pasie Skałkowym. Można tu oglądać bazalty, andezyty, wapienie, radiolaryty, żyły kalcytu, martwicę wapienną.


Na piętrze budynku znaj duje się właściwe muzeum. W gablotach pokazano zestaw grzybów żyjących na drzewach oraz rośliny charakterystyczne dla Pienin. Zgromadzono tu sporo chrząszczy, szczególnie z rodziny kózkowatych, których larwy odżywiają się głównie drewnem. Zbiory motyli są podzielone na leśno-zaroślowe, naskalne, łąkowe, wszędobylskie, zalatujące, nadrzeczne i przyosiedlowe. Warto dłużej zatrzymać się przy gablocie z niepylakiem apollo. Ten przepiękny motyl, szeroko rozprzestrzeniony w górach Europy i Azji, tworzy ogromną liczbę odrębnych form. Formy te są tu reprezentowane przez okazy z takich rejonów, jak Skandynawia, dolina Mozy, Alpy Szwajcarskie, bałkany, Pieniny, Tatry, Kauzaz, Syberia, Ural, Kraj Przyamurski, Pamir i Tybet.
W muzeum znajdują się również niektóre gatunki pienińskich płazów i gadów, sporo ptaków zgromadzonych zgodnie z charakterem siedlisk, a także trochę ssaków, głównie drobnych. Oryginalnie wygląda duża plastyczna mapa Pienin, która może być pomocna w zaplanowaniu wycieczek po Pieninach.

Tag: tanie noclegi Biały Dunajec

You May Also Like