Rycerka Górna – Wielka Racza – Przegibek

Nazwa Przegibek, często spotykana w Karpatach polskich i słowackich w różnych odmianach, oznacza przełęcz lub siodło górskie. Tutaj odnosi się ona do przełęczy i osiedla należącego do wsi Rycerka Górna, położonego na wysokości około 1030 m. Po zasiedleniu dolin część ludności nie będąca w stanie wyżywić się z nikłych zbiorów prymitywnego wówczas rolnictwa, szukała lepszych warunków bytu na nadających się pod uprawę grzbietach górskich. Nowe tereny pozyskiwane były metodą żarową, poprzez wypalanie lasu. Na wysoko położonych polanach osiedlali się także wędrujący grzbietami karpackimi na zachód pasterze pochodzenia wołoskiego. Nielegalnym sposobem powiększania polan, z czym bezskutecznie walczył dwór, było tzw. cerchlenie lasu (stąd częste dziś nazwy polan: Czerhla, Carla, Cyrhla). Polegało ono na obcięciu kory drzewa przy ziemi u nasady pnia, co maskowano ziemią. Tak okaleczone drzewo usychało. W Rycerce Górnej, wsi powstałej „na surowym korzeniu”, tj. poprzez wyrąb lasu, takich powstałych na skutek cerchlenia polan było w I połowie XIX wieku aż 42.
Szlakiem czarnym skręcamy w lewo ku niedalekiemu schronisku na Przegibku (od skrzyżowania około 10 min).

Wielka Rycerzowa
Wielka Rycerzowa

Schronisko to powstało w 1935 r. dzięki staraniom Koła Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego z Dziedzic (obecnie Czechowice-Dziedzice), które wykupiło prywatny budynek. Podczas wojny wyposażenie schroniska zostało wyszabrowane. W 1958 r. dokonano przebudowy i modernizacji obiektu. Za czasów kierownictwa K. Strzeleckiego przez szereg lat cieszyło się sławą jednego z najlepiej prowadzonych małych schronisk w Beskidach. Spod schroniska widok na szczyt Rycerzowej i na Petrykową (Majów). Obiekt posiada 30 miejsc noclegowych, prowadzi ograniczoną działalność gastronomiczną (dania barowe).
Ze schroniska wspólnie ze szlakiem zielonym podchodzimy łagodnie lasem. Po kilku minutach rozwidlenie.
Warto tu zboczyć nieco z trasy, wychodząc na niedaleki szczyt Będoszki Wielkiej (25 min). Prowadzi nań szlak czarny. Widok z wierzchołka jest podobny jak z Jaworzyny, z tym że w nieco innym ujęciu widać Małą Fatrę, a za Wielką Rycerzową czasem ukazują się Tatry. Na wschodzie położony pod Rycerzową przysiółek Młada Hora, za nim Muńcuł i Pilsko. Powrót tą samą drogę (15 min).
Zielonym szlakiem przechodzimy przez wyrąb i obniżamy się łagodnie stokiem, pokrytym złomiskiem. Po około 20 min szlak wkracza ze ścieżki na szeroką drogę i obniżając się w prawo po 10 min doprowadza do dużego wyrębu z widokiem na bliską już dolinę Potoku Ciapków oraz na szczyt Jaworzyny (1021 m). Dolinną drogą dochodzimy wkrótce do miejsca, gdzie z lewej dochodzi dolinka Potoku Rycerskiego i szlak żółty. Wspólnie z nim drogą znaną nam już z początku wędrówki dochodzimy do przysiółka Kolonia (z Przegibka ok. 1 godz.; ze zwiedzeniem szczytu Będoszki Wielkiej ok. 1.45 godz.).

You May Also Like