Mała nizina węgierska

Okoliczne winnice i sady dostarczają owoców, a łagodny klimat, lasy i malownicze okolice sprawiają, że do Sopran ściągają rzesze turystów. Niedaleko jest plaża i duże kąpielisko Lower-Furdo. Z miasta można udać się na wycieczkę do Balf-Furdo (7 km) i Fertorakos (9 km), gdzie warto obejrzeć siedemnastowieczny pręgierz, i Kofefjto — opuszczone kamieniołomy, przypominające z kształtów i rozmiarów słynną egipską świątynię w Karnaku. Można też udać się do odległego o 13 km Nagycek, gdzie mieści się krypta rodziny Szechenyi oraz piękna lipowa aleja, sadzona jeszcze w 1751 r.
SZOMBATHELY (rzymska „Savaria”) — leży u zbiegu czterech szos i sześciu linii kolejowych, centrum przemysłu maszynowego, tekstylnego i skórzanego. W parku ruiny z czasów rzymskich, prócz tego katedra, pałac biskupi i ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki św. Kwirynusa (IV w.).


VASVAR — to miejscowość, gdzie w 1664 r. został podpisany przez Austrię i Turcję dokument, określający warunki zawieszenia broni. Warto też odbyć wycieczkę w Alpy Węgierskie. Z wierzchołka Irottko można dostrzec na północy górę i zamek nad Bratysławą. Przy ładnej pogodzie i użyciu silnej lornetki można stąd dojrzeć taflę jeziora Balaton.
ALPY WĘGIERSKIE – to pasmo wzgórz ciągnących się wzdłuż granicy austriacka-węgierskiej, od doliny Raby do Kotliny Soprońskiej. Nie przekraczają one na ogół wysokości 300 metrów i w krajobrazie zaznaczają się jako łagodne, pokryte zwartymi lasami wyniosłości. Tylko w okolicy Koszeg i Sopranu wierzchołki mają wysokość od 600 do 883 m (Irottka). Mimo to nazwa Alpy Węgierskie jest w odniesieniu do tych wzgórz słuszna. Decyduje o tym budowa geologiczna: Alpy Węgierskie są najdalej na wschód wysuniętą ostrogą Alp Wschodnich.
KOSZEG — to 10-tysięczne centrum regionu turystycznego. Miasto było ważnym punktem strategicznym w systemie obronnym państwa i jak wszystkie obronne warownie na Węgrzech przeżywało oblężenia (czasem długotrwałe) tureckie. W sierpniu 1532 r. mieszczanie i nieliczna załoga wojskowa odpierali przez 25 dni ostry szturm ciągnących właśnie na Wiedeń wojsk tureckich. Do dziś na pamiątkę odsieczy, która zjawiła się w zamku o godzinie 11-tej, o tej właśnie porze biją w mieście dzwony wszystkich kościołów. Wokół wielokrotnie, przebudowywanego rekonstruowanego tzw. Dolnego Zamku znajduje się ponad 40 zabytkowych obiektów, przeważnie domów mieszkalnych, a także ratusz i kościół. Muzeum w Zamku prezentuje historię miasta i okolic, zaś Muzeum Ptactwa i Przyrody — wzorcowy rezerwat ochrony ptactwa.

You May Also Like