Mała nizina węgierska

Jest to region naturalny, ograniczony od północy korytem Dunaju, od południowego wschodu grzbietami wzgórz Średniogórza Zadunajskiego, od zachodu Alpami Węgierskimi. Ze wszystkich stron niziny spływają do Dunaju mniejsze i większe rzeki, jak Raba, Marcal i Repce.
TATABANYA (50 tys. mieszkańców) oraz okolice — to największy na Węgrzech okręg węglowy. Wydobywa się tu ogromne ilości węgla brunatnego przy czym proces jego wydobycia jest prawie całkowicie zmechanizowany. Tatabanya posiada piękną dzielnicę mieszkaniową, parki, domy kultury, szkoły i stadiony sportowe.

Tatabanya
Tatabanya

Łańcuch wzgórz VERTES — to ciągnące się z północnego wschodu na południowy zachód pięknie zalesione tereny rekreacyjne. Dziś jeszcze stosunkowo mało odwiedzane przez turystów, za kilka lat staną się niewątpliwie atrakcją. U stóp łańcucha leży małe, ciche miasteczko MOR, gdzie uprawia się specjalny gatunek winogron sprowadzony przed około 200 laty z Indii. Niedaleko znajdują się interesujące ruiny zamku Csókakovar, wzniesionego przed 800 laty. Warto obejrzeć studnię otoczoną potrójnym murem.
Jadąc przez Małą Nizinę Węgierską w kierunku Gyor przejeżdżamy przez stare osiedle TATA, położone w pobliżu ciepłych źródeł o temperaturze do 20 °C bijących z głębokości przeszło 300 metrów. Tu rozłożyła się ta znana miejscowość klimatyczno-letniskowa. Najciekawszym zabytkiem jest zamek królewski wybudowany na przełomie XIV i XV wieku — obecna siedziba muzeum regionalnego szczycącego się bogatą kolekcją ceramiki artystycznej. W Tata warto również obejrzeć były pałac książąt Esterhazy i hotel w zaadaptowanym do tego celu starym młynie Malom — szallo.

You May Also Like