Węgry – Budapeszt

Niespokojny most nad wodą…
Mieszkańcy stolicy mają prawo być dumni z mostów, które łączą Budę z Pesztem. Jednym z najbardziej charakterystycznych jest Szechenyi lanchid (Most Łańcuchowy), którego strzegą od 1849 r. cztery wielkie lwy. Te naturalistyczne posągi zostały stworzone przez mistrza Janosa Marschalko, który języki zwierząt ukrył głęboko w rozwartych gardzielach. Ta anatomiczna dokładność nie przypadła do gustu mieszkańcom Budapesztu, a artysta został wystawiony na publiczne pośmiewisko. Załamany, rzucił się z mostu w nurty Dunaju. Inna wersja tej historii głosi, że uczynił to pod wpływem krytyki płynącej z ust samego króla. W każdym razie zdecydowanie odradzamy rzeźbienia lwów z niewidocznymi jęzorami.

Budapeszt - Most Łańcuchowy
Budapeszt – Most Łańcuchowy

ROZRYWKI I ŻYCIE NOCNE
W Budapeszcie o każdej porze roku można trafić na jakąś imprezę kulturalną.
Sprzedaż biletów na wszystkie niemal imprezy w mieście (bez prowizji) prowadzi centralna kasa teatralna, VI, Andrassy ut 18 obok gmachu Opery, a także jej oddział na Moszkva ter 3. Bilet na wspaniałe przedstawienie w pokrytej złoceniami neorenesansowej Operze Narodowej, VI, Andrassy ut 22 kosztuje zaledwie 4-5 $. W kasie biletowej z lewej strony budynku można dostać nie sprzedane bilety jeszcze taniej na pół godziny przed spektaklem. Światową sławą cieszy się także budapeszteńska Orkiestra Filharmoniczna, koncertująca w stolicy prawie co wieczór od września do czerwca. Kasa biletowa mieści się przy Vorosmarty ter 1.
Późnym latem filharmonia i opera mają przerwę wakacyjną, ale życie kulturalne toczy się dalej dzięki letnim teatrom i koncertującym zespołom. Koncerty muzyki poważnej i spektakle operowe odbywają się w lipcu o 20.30 na dziedzińcu hotelu Hilton, I, Hess Andras ter 1/3 niedaleko kościoła św. Macieja w rejonie zamku. Przedstawienia operowe i koncerty muzyki węgierskiej organizowane są też pod gołym niebem na scenie teatru Margitsziget, XIII, na Wyspie Małgorzaty. Dojazd tramwajem do „Margitsziget”. Można też iść na koncert orkiestrowy, odbywający się na dziedzińcu rezydencji Zichy, III, Fo ter 1. Operetkę natomiast obejrzysz w Peszteńskiej Sali Koncertowej (Vigado), V, Vigado ter 2 na brzegu Dunaju, niedaleko Vorosmarty ter. Ludowe zespoły taneczne występują na deskach Teatru Parkowego w Budzie, XI, Kosztolanyi Dezso ter. Foldery i bilety na koncerty są dostępne w kasie na Vorosmarty ter 1. Lekko psychodeliczną atmosferę zapewni wieczór na pokazie laserów w Planetarium. Multimedialne czary sprawiają że można nawet od czasu do czasu obcować z Floydami.
Kluby i bary w Budapeszcie są gwarne i rojne z powodu niskich cen alkoholu i niezbyt surowych przepisów antyalkoholowych. W miarę jak podwyższa się poziom techniczny klubów, rośnie też cena za wstęp. Już pewnie niedługo noc z muzyką techno będzie
kosztować tyle samo, co wieczór w operze…

You May Also Like