Węgry – Budapeszt

Peszt. Po drugiej stronie Dunaju leży Peszt (Pest) – pulsujące życiem centrum administracyjne i handlowe stolicy. Turyści odwiedzają przede wszystkim Stare Miasto rozciągające się wokół wyłączonych z ruchu kołowego Vaci u. i Vorosmarty ter. Wzdłuż brzegu rzeki ciągną się luksusowe hotele dochodzące do wspaniałego neogotyckiego gmachu Parlamentu na Kossuth ter. Niedaleko w dawnej siedzibie Sądu Najwyższego przy Kossuth ter 12 – mieści się Muzeum Etnograficzne (Neprajzi muzeum). Obejrzysz tam wspaniałe zbiory węgierskiej sztuki ludowej od końca XVIII w. do czasów I wojny światowej, a także wyjątkową kolekcję wyrobów sztuki i rzemiosła z Azji, Afryki i Australii.
Bazylika św. Stefana, 2 przecznice na północ od Deak ter, to największy kościół w mieście, zdolny pomieścić 8500 wiernych. Po 323 stopniach można wejść na wieżę, aby podziwiać panoramę Budapesztu. W muzeum bazyliki wystawiono jedną z najświętszych relikwii narodowych – prawą rękę św. Stefana. Na rogu Dohany u. i Wesselenyi u. wznosi się Wielka Synagoga – największa czynna świątynia tego typu w Europie i druga co do wielkości na świecie. W sąsiednim Muzeum Żydowskim obok przepięknych eksponatów z epoki średniowiecza zgromadzono wstrząsającą dokumentację holocaustu.
Na wschód od bazyliki biegnie najbardziej okazały bulwar na Węgrzech Andrassy ut. Ciągnie się on przez około 2 km od końca Belvaros w centrum Pesztu aż do Hosok tere (pl. Bohaterów). Gmach Węgierskiej Opery Narodowej (Magyar allami operahaz), VI, Andrassy ut. 22 (M1: „Opera”), został w końcu lat 80 XIX wieku ozdobiony stylowymi rzeźbami i malowidłami. Jeśli nie wybierzesz się na spektakl to przynajmniej zwiedź budynek. Nad Hosok tere wznosi się Pomnik Millenium ku czci przywódców i bohaterów narodowych z lat 896-1896. Muzeum Sztuk Pięknych przy tymże placu wystawia cudowne zbiory, wśród których perełki to prace El Greco (cała sala) i bogata kolekcja sztuki renesansowej.


Za pomnikiem leży Park Miejski (Varosliget), a w nim cyrk, lunapark, ogród zoologiczny, zamek i imponujące kąpielisko Szechenyiego. W zamku Vajdahunyad wzniesionym w 1896 r. z okazji Wystawy Milenijnej, odnaleźć można elementy różnych kierunków architektonicznych, od romanizmu przez gotyk i renesans do baroku. Przed zamkiem stoi posąg zamyślonego Anonima w kapturze. Był to tajemniczy kronikarz, któremu zawdzięczamy mnóstwo informacji na temat średniowiecznych Węgier. To właśnie jego imię pojawia się najczęściej w przypisach (oprócz równie zagadkowego „j. w.”). Na tafli pobliskiego jeziora można pływać wypożyczoną łodzią lub poślizgać się na łyżwach.
Na rubieżach III dzielnicy, w północnej części Budapesztu leżą zaniedbane ruiny żołnierskiej osady Aquincum. Dojazd M2 do Batthyany ter, potem kolejką HEV do „Aquincum”. Ruiny znajdują się około 100 m na południe od stacji HEV. Jest to najokazalsza pozostałość po Rzymianach, którzy zajmowali te ziemie przez pierwsze cztery stulecia naszej ery. W muzeum wystawiona jest makieta starożytnego miasta, a także instrumenty muzyczne i przedmioty codziennego użytku. Na południe od obozu, obok przejścia nad Florian ter, niedaleko stacji kolejki HEV „Arpad hid” znajdują się pozostałości rzymskich łaźni wojskowych. Od stacji idzie się tam główną drogą w przeciwną stronę niż do rzeki.

You May Also Like