Węgry – Budapeszt

ZWIEDZANIE
Buda. Zamek wznosi się 100 m nad lustrem Dunaju, na szczycie Wzgórza Zamkowego (Varhegy). Wzniesiono go w XIII w. Równali go z ziemią kolejno Mongołowie i Turcy osmańscy. Odbudowany zamek legł w gruzach, gdy Habsburgowie wypędzali zeń Turków po 145 latach okupacji. Znów go zrekonstruowano i zaraz zniszczyli go Niemcy w 1945 r. Dzisiaj w Pałacu Królewskim (Budavari palota) mieści się kilka bardzo ciekawych muzeów. W Budapeszteńskim Muzeum Historycznym (skrzydło E) można oglądać pozostałości po najstarszym zamku w tym miejscu, odkryte podczas najnowszych prac renowacyjnych. W skrzydle A znajduje się Muzeum Historii Najnowszej i Muzeum Ludwiga z kolekcją międzynarodowej sztuki współczesnej. Bogate zbiory najwspanialszych obrazów i rzeźb artystów węgierskich znajdziesz w Węgierskiej Galerii Narodowej, mieszczącej się w skrzydłach B-D. Na Wzgórze Zamkowe można wejść ścieżką lub przejść z Pesztu przez Most Łancuchowy i podjechać na szczyt kolejką (siklo).
Z pałacu można zejść ulicami Szinhaz i Tarnok na pl. Trójcy Świętej z disneyowską Basztą Rybacką. Arkadowy kamienny mur otacza przysadzistą wieżę jak z bajki. Za wspaniały widok na Dunaj trzeba niestety zapłacić. Z tyłu wznosi się proporcjonalny, neogotycki kościół św. Marcina (Matyas templom), który służył Turkom jako meczet w ciągu 145 lat panowania nad Budą. Obecnie w każdą niedzielę o 10.00 jest tu odprawiana suma z chórem i orkiestrą. W letnie piątkowe wieczory (o 20.00) wnętrze świątyni rozbrzmiewa dźwiękami muzyki organowej. Inne zabytkowe budynki podzamcza zdobią misterne kołatki i balkony. Warto odbyć spacer po Uri u. (Pańskiej) zabudowanej barokowymi kamienicami lub Tancsics Mihaly u. w dawnej dzielnicy żydowskiej. Z murów po zachodniej stronie zamku rozciąga się wspaniała panorama Budy.

Widok ze Wzgórza Gellerta
Widok ze Wzgórza Gellerta

Na południe od zamku leży Wzgórze Gellerta z Pomnikiem Wyzwolenia. Ten 30-metrowy monument z brązu wzniesiono ku czci żołnierzy radzieckich, którzy zginęli „wyzwalając” miasto spod okupacji hitlerowskiej. Nazwa samego wzgórza pochodzi od imienia św. Gellerta, biskupa żyjącego w XI w., który z polecenia papieża pomagał królowi Stefanowi nawracać Węgrów na chrześcijaństwo. Gellert poniósł śmierć męczeńską – zatwardziali Madziarzy zrzucili nieszczęśnika ze szczytu góry. Posąg świętego z kolumnadą i fontanną stoi u podnóża wzniesienia nie opodal Mostu Elżbiety (Erzsebet hid). Cytadelę wzniesiono po zdławieniu powstania 1848 r. Miała ona być symbolem potęgi i władzy Habsburgów. Można do niej dojść ścieżką od hotelu Gellert lub podjechać autobusem z Moricz Zsigmond Korter, dwa przystanki za hotelem.
Na wschód od Vadaskert (parku rekreacji) znajdują się słynne jaskinie Pal-volgyi, sięgające 15 m wysokości. Ich atrakcją są niezwykłe formacje stalaktytów. Dojazd autobusem z Batthyany ter do „Kolosyi ter”, a potem autobusem do jaskiń. Między jaskiniami a zamkiem leży Most Małgorzaty (Margit hid) wiodący na Wyspę Małgorzaty (Margitsziget). Jest ona zamknięta dla prywatnych samochodów. Wyspa ta to prześliczny zakątek Budapesztu, kuszący kąpielami w ciepłej wodzie, ślicznymi alejkami parkowymi i licznymi ocienionymi tarasami. Wedle legendy nazwa wyspy pochodzi od imienia córki króla Beli IV. Przysiągł on, że młoda królewna zostanie poświęcona Bogu i wstąpi do zakonu, jeśli tylko krajowi uda się przetrwać najazd Mongołów w 1241 r. Najeźdźcy zostali zdziesiątkowani i musieli uciekać, natomiast Małgorzata została zamknięta w klasztorze na wyspie. Dojazd autobusem z „Szt. Istvan krt.”.

You May Also Like