Węgry – Budapeszt

Czynne latem
W lipcu i sierpniu prawie wszystkie akademiki Politechniki (Muegyetem) zamieniane są na schroniska młodzieżowe. Są one dogodnie położone w dzielnicy XI, w okolicach Moricz Zsigmond Korter. Dojazd ze stacji M3 Kalvin Ter tramwajem.

Pensjonaty
Ceny w pensjonatach i kwaterach prywatnych są zbliżone do cen w schroniskach, ale atutem tej formy noclegu jest miła i przyjazna atmosfera jakiej nie zapewni żadne schronisko. Właściciele mają telefony komórkowe, dzięki czemu można ich zawsze złapać i zarezerwować pokój. Na dworcach lepiej unikać natrętnych wysłanników schronisk i rozejrzeć się za spokojnymi osobami stojącymi gdzieś na uboczu.

Hotele
W Budapeszcie jest parę niedrogich hoteli, ale często są zajęte przez zorganizowane grupy wycieczkowe, więc trzeba dzwonić wcześniej. Właściciele często mówią po angielsku. Wszystkie hotele powinny się znajdować w rejestrze Tourinformu.

Budapeszt - Hala targowa
Budapeszt – Hala targowa

GASTRONOMIA
Ceny w większości restauracji w Budapeszcie nie są zbyt wygórowane, aczkolwiek tańsze i smaczniejsze bywa jedzenie w rodzinnych knajpkach. Aby skosztować czegoś prawdziwie węgierskiego, należy rozejrzeć się za napisami kifozde lub kisvendeglo. Kafeterie można poznać po napisie Onkiszolgalo Etterem. Bary szybkiej obsługi trudno uznać za rdzennie węgierskie, ale za to są otwarte do późna w nocy. Żywność można kupować w sklepach spożywczych i na targowiskach. Króluje pośród nich Targ Centralny, V, Kozraktar ter u. 1 (M3: Kelvin ter). Zakupy można też zrobić na targu spożywczym, IX, Vamhaz krt. 1/3, na Fovam ter.

Kawiarnie
Wspaniałe budapeszteńskie kawiarnie były ulubionymi miejscami spotkań snobistycznych elit literackich, kulturalnych i intelektualnych. Każdy turysta powinien wstąpić do jakiejś kawiarni dla wytchnienia, a przede wszystkim by skosztować wypieków. Nie należy się zrażać ich przesadnymi zdobieniami. Ciasta są niedrogie, nawet w najelegantszych lokalach.

You May Also Like