Węgry – Budapeszt

Autobusy: Główny dworzec Volanbusz, V, Erzsebet ter. Dojazd M1, 2 i 3: „Deak ter”. Kierunki: Berlin (14,5 godz.), Bratysława (3,5 godz.), Praga (8,5 godz.), Wiedeń (3 godz.). Autobusy do Czech, Polski, Rumunii, Turcji i na Słowację oraz Ukrainę odjeżdżają z dworca Nepstadion na Hungaria korut 48/52, podobnie jak większość autobusów zmierzających do wschodniej części kraju. M2: „Nepstadion”. Autobusy do Zakola Dunaju odjeżdżają z dworca Arpad hid.

Komunikacja miejska: Metro (M) jeździ szybko i punktualnie. Są trzy linie: M1 (żółta), M2 (czerwona) i M3 (niebieska). Stacje oznaczone są symbolem „M”, ale nie zawsze można go dostrzec na ulicy, lepiej więc rozglądać się za schodami, wiodącymi pod ziemię. Komunikacja miejska funkcjonuje (z małymi wyjątkami) do 23.30. W metrze, autobusach i tramwajach obowiązują takie same żółte bilety, które można kupić na stacjach metra, w kioskach Trafik i u ulicznych sprzedawców. Bilet jednoprzejazdowy kasuje się w pomarańczowym kasowniku przy wejściu na stację metra lub po wejściu do autobusu czy tramwaju. Podmiejska kolejka HEV kursuje między Batthyany ter w Budzie a Szentendre, położonym na północ w Zakolu Dunaju (co 15 min; 40 min).

Budapeszt - Metro
Budapeszt – Metro

Wodoloty: Międzynarodowy Port Rzeczny MAHART, V, Belgrad rakpart nad Dunajem, niedaleko Erzsebet hid. Informacja i sprzedaż biletów. Odprawa celna i paszportowa 1 godz. wcześniej. Posiadacze legitymacji Eurail mają 50 % zniżki. Rejs do Wiednia (6 godz.).

NOCLEGI I KEMPINGI
Po przyjeździe na dworzec Keleti turysta zostaje otoczony przez tłum agentów różnych schronisk. Zawsze należy sprawdzić na mapie, gdzie jest położone oferowane miejsce, a płacić dopiero po obejrzeniu pokoju. Lepiej udać się najpierw do agencji turystycznej czy do schroniska lub pensjonatu. Jakkolwiek postąpisz, wybieraj miejsce, do którego łatwo dotrzeć środkami komunikacji miejskiej. Najlepiej metrem, które jeździ częściej niż autobusy. Okolice dworca Keleti nocą bywają niebezpieczne.

Rezerwacja noclegów
W Budapeszcie jest mnóstwo miejsc noclegowych. Stawki zależą od położenia kwater i standardu. Należy się targować. Zatrzymując się na dłużej niż 4 noce, można uzyskać obniżkę ceny.

You May Also Like