Węgry – Budapeszt

Budapeszt to zarazem kosmopolityczna europejska stolica i ostoja węgierskiego nacjonalizmu. Przebudziwszy się po nocy komunizmu, miasto stanęło na nogi równie szybko, jak po zniszczeniach z czasów II wojny światowej. Majestatyczna architektura godna jest drugiego co do rangi miasta dawnego cesarstwa austro-węgierskiego. Stolica Węgier to także ważny ośrodek życia umysłowego i kulturalnego, porównywany często z Paryżem. W obecnych czasach miastu udaje się zachować specyficzny urok i klimat, nie poddający się napływowi zachodniej tandety. Nie znaczy to jednak, że Budapeszt nie zmienia się i nie modernizuje.

ORIENTACJA I PRAKTYCZNE INFORMACJE
Budapeszt leży na obu brzegach Dunaju (Duna), w odległości 250 km w dół rzeki od Wiednia, w środkowo-północnej części Węgier. Na brzegu zachodnim leży Buda, przyciągająca licznych malarzy swą cytadelą na szczycie wzgórza, bogatym drzewostanem i brukowanymi uliczkami na Wzgórzu Zamkowym, natomiast lewobrzeżny Peszt (Pest) to pulsujące serce nowoczesnej stolicy. Oba brzegi spinają trzy mosty: Szechenyi lanchid (Most Łańcuchowy), smukły biały Erzsebet hid (Most Elżbiety) i zielony Szabadsag hid (Most Wolności).
Trasy prawie wszystkich tramwajów i autobusów zaczynają się lub kończą na placu Moskiewskim (Moszkva ter). Z Batthyany ter, jedną stację metra dalej w stronę Ors vezer tere, naprzeciwko gmachu Parlamentu, odjeżdża kolejka podmiejska HEV. Trzy linie budapeszteńskiego metra zbiegają się na Deak ter, w centrum niemalże koncentrycznych bulwarów Pesztu, obok głównego międzynarodowego dworca autobusowego na Erzsebet ter.
Nazwy ulic w Budapeszcie mogą się powtarzać, toteż zawsze należy sprawdzać także dzielnicę, w jakiej dana ulica leży. Co gorsza, ulice ni stąd, ni zowąd zmieniają nazwy po przecznicy. Ostatnimi laty usunięto wiele komunistycznych nazw, więc należy się zaopatrzyć w aktualny plan miasta. Testem na to jest nazwa alei, wiodącej z Pesztu w stronę Parku Miejskiego (Varosliget), położonego na wschód; nowa nazwa to Andrassy ut. Przy dłuższym pobycie warto się postarać o jakiś dokładny przewodnik po mieście.

Budapeszt - Dworzec kolejowy
Budapeszt – Dworzec kolejowy

Samoloty: Lotnisko Ferihegy. Dojazd Volanbuszem z Erzsebet ter do terminalu 1 trwa 30 min, do terminalu 2 – 40 min. Specjalny autobus z lotniska zabiera pasażerów z każdego punktu w mieście, a także zawozi z lotniska w dowolne miejsce w Budapeszcie.

Pociągi: Dworzec kolejowy to palyaudvar (w skrócie „pu.”). Osobom poniżej 26. roku życia przysługuje 33% zniżki na trasy międzynarodowe. Należy tylko pokazać legitymację ISIC i powiedzieć „diak” (student). Trzy główne dworce – Keleti pu., Nyugati pu. i Deli pu. – są równocześnie stacjami metra. Na każdej ze stacji znajdziesz rozkład jazdy pozostałych. Odjazdy: Belgrad (6,5 godz.), Berlin (12,5 godz.), Praga (7,5 godz.), Wiedeń (3,5 godz.), Warszawa (10 godz.) i inne miasta. Przez Budapeszt codziennie przejeżdża Orient Express z Berlina do Bukaresztu.

You May Also Like