Rumunia – Transylwania

Braszów (Brasov)
Jedno z najpiękniej odrestaurowanych miast w Rumunii. Położony u stóp Muntele Tampa, stanowi dogodną bazę wypadową w Karpaty. Popołudniowy spacer można rozpocząć od Piata Sfatului oraz Str. Republicii na Starym Mieście. Cerkiew Katedralna w centralnej alei zbudowana w 1896, została ozdobiona złotem i marmurami. W budynku obecnego Muzeum Historycznego mieścił się niegdyś sąd. Podanie głosi że skazanych na śmierć zabijano każąc im skakać z wysokiej wieży budynku. Idąc pod górę z placu wzdłuż Str. Gh. Baritiu napotkasz na luterański Biserica Neagra (Czarny Kościół), najsłynniejszą gotycką budowlę Rumunii. Str. Prundului prowadzi do Prima Scoala Romanesca (Pierwszej Szkoły Rumuńskiej) oraz do wypełnionej ikonami, przyozdobionej Czarnymi wieżami Biserica Sfintu Nicolae.
Wszystkie pociągi na trasie Budapeszt-Bukareszt zatrzymują się w Braszowie, dojazd do stolicy zajmuje około 3 godzin. Z dworca autobusowego, który znajduje się w pobliżu hotelu Aro-Palace odchodzą autobusy do wszystkich większych miast. Prywatne kwatery, które z pewnością są najlepszym rozwiązaniem problemów noclegowych, oferowane są na dworcu autobusowym i są z reguły bardziej godne zaufania niż w Bukareszcie.

Braszów
Braszów

Okolice Braszowa – Bran
Bran to położone na południowy zachód od Braszowa malownicze miasteczko gdzie znajduje się słynny zamek Vlada Tepesa, domniemany dom hrabiego, którego postać zainspirowała Brama Stokera do napisania powieści Dracula. Choć hrabia Dracula nie miał nic wspólnego z tym zamkiem, to jednak Bram Stoker podróżując po Transylwanii, był pod tak wielkim jego wrażeniem, że umieścił akcję swojej powieści właśnie tutaj – w fortecy zamieszkałej przez nietoperze. Sprzedawane w zamku gadżety rażą swoją sztucznością. Na miejskim bazarze podkoszulki z Draculą kosztują 5 $ sztuka; w miarę napływu turystów, takich tandetnych towarów z pewnością przybędzie jeszcze więcej. Aby dojechać tu z Braszowa należy wsiąść do autobusu z napisem „Bran”, na dworcu autobusowym, obok biblioteki na Bd. Eroilor (50 min.).

You May Also Like