Rumunia – Transylwania

Praktyczne informacje i gastronomia. Do Kluża można dostać się pociągiem z Braszowa (Brasov), z Bukaresztu przez Sighisoarę i Braszów (7 godz.), z Budapesztu, z Jassów (Iasi) przez Suczawę (Suceava, 9 godz).
Targ znajduje się na Piata Mihai Viteazu. Koniecznie trzeba wybrać się z kimś bliskim do Marii, Str. Pavlov 27, w pobliżu parku. Wyborne dania umila muzyka na życzenie. Na deser po obiedzie radzimy obejrzeć przedstawienie w gmachu Narodowego Teatru i Opery przy Piata Avram Iancu.

Sighisoara
Sighisoara

Sighisoara
Ze wszystkich średniowiecznych miast Transylwanii, Sighisoara jest najlepiej zachowanym i najbardziej urzekającym. Otoczona górami, z wijącą się między wzgórzami linią kolejową pomiędzy Klużem i Braszowem, Sighisoara szczyci się pozłacanymi wieżyczkami, starą wieżą zegarową i domami pokrytymi nieregularnymi dachówkami, które nie oszpeca nawet sąsiedztwo nowoczesnych budynków. Do Starego Miasta można wejść przez wieżę zegarową w pobliżu hotelu Steaua. Figury zegara, poruszające się co godzinę, przedstawiają Pokój, Prawo, Sprawiedliwość, Dzień i Noc. Muzeum Historyczne, które mieści się wewnątrz, znakomicie prezentuje najważniejsze informacje o tym regionie. W pobliżu, mieszczące się w trzech salach, Muzeum Średniowiecznego Uzbrojenia prezentuje nową wystawę poświęconą Vladovi Tepesowi vel Draculi. Idąc od wieży zegarowej, miń dom Vlada Tepesa, skręć w lewo na parking, by skierować się na zbudowane w 1662 drewniane schody. Liczą 175 stopni, prowadząc do starego kościoła saksońskiego i na cmentarz. Na brzegu rzeki w dolnym mieście znajduje się, zbudowana w 1937 r., cerkiew prawosławna. Na dłuższą przechadzkę dobrze wybrać się w kierunku okolicznych wzgórz.
Pociągi odchodzą do Bukaresztu (4,5 godz.), Kluża (2,5 -3 godz.), autobusy odchodzą do Braszowa oraz paru mniejszych miast. Aby dojść do centrum, należy skręcić w prawo w Str. Libertatii, następnie w lewo w Str. Garii, przejść przez mostek na rzece i iść w dół ulicą, aż do rozstaju dróg. Droga na prawo wiedzie na Stare Miasto, w lewo prowadzi do głównej arterii – Str. 1 Decembrie 1918. Bądź pewien, że na stacji kolejowej ktoś zaoferuje ci noclegi w nowym letnim schronisku młodzieżowym. Z pewnością przydałoby się wprowadzić tu kilka ulepszeń, ale młodzi ludzie ze wszystkich stron świata chętnie zatrzymują się w tym miejscu. Zapytaj o możliwość skorzystania z ciepłej wody.

You May Also Like