Rumunia – Transylwania

Chociaż jej nazwa kojarzy się z wampirami i czarną magią, Transylwania (Ardeal) jest krainą zielonych wzgórz łagodnie przechodzących z Karpat w Równinę Węgierską. Jest to najczystszy i najbardziej prozachodni region Rumunii.

Kluż-Napoka (Cluj-Napoca)
Kluż-Napoka jest niepisaną stolicą Transylwanii oraz największym ośrodkiem studenckim. W 70% zamieszkany jest przez ludność rumuńską i posiada dość liczną mniejszość węgierską. Dziwna nazwa miasta jest pozostałością po wpływach wywieranych przez kolejne imperia. Napoka pochodzi z czasów rzymskich, Kluż przypomina okres dominacji niemieckiej i panowanie Habsburgów w czasach średniowiecznych. Przeprowadzana obecnie generalna renowacja miasta przywraca jego dawny splendor.

 

Kluż-Napoka
Kluż-Napoka

Aby dotrzeć do centrum ze stacji kolejowej, należy wsiąść do autobusu lub skierować się w dół Str. Horea, która po drugiej stronie rzeki zmienia nazwę na Str. Gh. Doja. Przy końcu tej ulicy znajduje się Piata Unirii, gdzie z 80-metrowych gotyckich wieżyczek katolickiego kościoła św. Michała (1350-1480) roztacza się wspaniały widok na miasto. Lśnią antyczne freski odkryte podczas renowacji w 1993 r. Obok kościoła znajduje się posąg jeźdźca. Jest to pomnik węgierskiego króla, z pochodzenia Rumuna, urodzonego w Klużu, Matei Corvina, znanego jako Mathias Rex (1458-1480). Wokół rynku znajdują się pałace wybudowane przez węgierską szlachtę w okresie od XVII-XIX w. Najokazalszy z nich Banffy Palace przy Piata Unirii 30 mieści Muzeum Sztuki. Z Piata Unirii należy skierować się bądź to ruchliwą ulicą 21 grudnia 1989 (nazwa upamiętnia ofiary rewolucji grudniowej), bądź bulwarem Eloirol, (uprzednia Corso) na Piata Avram Iancu. Na placu znajduje się rumuńska Prawosławna Cerkiew Katedralna, zbudowana w 1933 r. Muzea, które można zwiedzić w mieście to Muzeum Historyczne, Str. Constantin Daicoviciu 2 i Muzeum Etnograficzne, Memorandumului 21. Znajduje się tu także, być może najpiękniejszy w całej Rumunii, ogród botaniczny. Aby się tam dostać, należyz Piata Unirii skręcićw Str. Napoca i iść aż do Piata Pacii, a następnie skierować się do Str. Gheorge Bilascu 42 (znana także jako Republicii).

You May Also Like