Rosja – Moskwa

Teatr Bolszoj. Warto się tu wybrać – zarówno zespół operowy jak i baletowy są doskonałe pomimo licznych ucieczek artystów na Zachód. Sam gmach teatru to przykład elegancji okresu przedrewolucyjnego.
Teatr Małyj, na północ od Bolszoj, na Teatralnej pł. Każdego wieczora inna sztuka teatralna. Szczególnie dobrze będą się tu bawić ci, którzy znają rosyjski.
Sala Koncertowa im. Czajkowskiego, Triumfalnaja pł. 4/31. Trudno o bilety, chyba że u koników.
Sala Wielka i Mała Konserwatorium im. Czajkowskiego, ul. Gercena 13. Sale koncertowe w centrum miasta. Obie obszerne – nawet ta mała. Kasa w Sali Wielkiej.
Teatr im. Mossowietu, ul. Bolszaja Sadowaja 16. Uczęszczana dość licznie, oczywiście w zależności od przedstawienia. Bilety zazwyczaj dostępne.
Stary Cyrk. Ze stacji metra idź w prawo. Cyrk znajdziesz w połowie drogi przed pierwszą przecznicą po prawej. Niedawno został odnowiony. Pierwsza część przedstawienia to tresura zwierząt, druga natomiast – występy akrobatów. Wspaniale bawią się tu i tacy, którzy nie znają w ząb rosyjskiego. Wokół budynku tłumy nachalnych koników.

Teatr Bolszoj
Teatr Bolszoj

Kluby nocne i bary
Moskwa to nie Barcelona, Buenos Aires, Nowy Jork czy Paryż, choć czasami pozuje na stolicę życia nocnego. Informacje o festiwalach muzycznych i lokalach nocnych znajdziesz w tygodnikach Moscow Times i Moscow Tribune.

Okolice Moskwy: Pieriediełkino i Siergijewskij Posad
Pieriediełkino to spokojna, letniskowa miejscowość, gdzie swoją daczę miał laureat nagrody Nobla Borys Pasternak. Okolice te pozostały czymś w rodzaju kolonii pisarzy-dysydentów jeszcze długo po śmierci Pasternaka w 1960 r. Każdego roku na grób pisarza ściągali liczni miłośnicy jego twórczości, nawet wtedy, gdy groziły za to surowe kary. Do Pieriediełkina można dojechać elektriczką z moskiewskiego dworca Kijowskiego (25 min). Bilety kupuje się w kasach po lewej stronie wyjścia ze stacji.

Siergijewskij Posad to jedno z najsłynniejszych w Rosji miejsc kultu religijnego, do którego przybywają pielgrzymki wyznawców prawosławia. Modlą się oni w wielu barwnych cerkwiach przy Ławrze św. Trójcy i św. Sergiusza, głównym zabytku tego miasta. Wspaniały klasztor, założony w 1340 r., nadal pełni funkcję ważnego ośrodka religijnego. Dróżkami, prowadzącymi od jednej cerkwi do drugiej, przechadzają się zakonnicy w powłóczystych habitach. Każda z cerkwi jest piękna i warta zwiedzenia, jednak aby poznać bogactwo wystroju, charakterystyczne dla świątyń prawosławnych, należy wejść do wnętrza Soboru św. Trójcy, stojącego po lewej stronie, z tyłu zespołu klasztornego. Do Sergijewskiego Posadu dojeżdża się elektriczką, odchodzącą z dworca Jarosławskiego (2 godz.).

You May Also Like