Rosja – Moskwa

Muzea
Warto rzucić okiem na moskiewskie metro. Wszystkie stacje są niepowtarzalne, a śródmiejskie wyróżniają się zdobnym wystrojem, na który składają się mozaiki, rzeźby i niesamowite żyrandole. Pociągi przejeżdżają co 2 min, możesz więc oglądać stacje tak długo, jak ci się spodoba. Szczególnie warte zwiedzenia są stacje Kijowskaja, Majakowskaja i Płoszczad’ Rewolucji, a także Nowosłobodskaja i Mendelejewskaja. Na Mendelejewskiej zwróć uwagę na instalację świetlną typu – model atomu.
Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina, ul. Wołchonka 12. Po petersburskim Ermitażu najbardziej znane muzeum sztuki europejskiej na terenie Rosji. Turyści ściągają tu, aby podziwiać zbiory egipskie (parter) i kolekcję francuskich impresjonistów (przede wszystkim Monet). Warto jednak obejrzeć i inne sale, gdyż ekspozycje muzeum są często zmieniane. Na każdym piętrze jest umieszczony szczegółowy plan, ale można też wypożyczyć walkmana z nagranymi objaśnieniami.
Muzeum Zbiorów Prywatnych, w jasnobłękitnym gmachu na lewo od wejścia do Muzeum Puszkina. Bogate zbiory XIX- i XX-wiecznej sztuki obcej i rosyjskiej. Jakość wystawianych prac jest zróżnicowana, ale zdecydowanie warto tu zajrzeć.


Galeria Tretiakowska, Ławruszenskij pier. 10. Znakomita galeria, w której pomieszczono najwspanialsze rosyjskie dzieła malarskie, rzeźby i cudowny zbiór ikon. Odpowiednikiem Mony Lizy jest tu XII-wieczna ikona z Matką Boską Włodzimierską, przywieziona z Konstantynopola.
Maneż, Maneżnaja pł., na zachód od Kremla. Dawna szkoła jeździecka dla wojskowych pełni dziś funkcję Centralnego Pawilonu Wystawowego. Często można tu trafić na ciekawe dzieła rosyjskiej sztuki współczesnej. Wejście od północy, z placu.
Państwowa Galeria Tretiakowska, ul. Krymskij Wał 10. Została zbudowana, aby pomieścić nowsze dzieła i wystawy sztuki rosyjskiej. Dzieli siedzibę z Centralnym Domem Artystów; galeria znajduje się z tyłu, wejście od prawej. Warto tu przyjść, aby zapoznać się z monograficznymi wystawami poświęconymi rosyjskim artystom. Ciekawa jest także stała wystawa na ostatnim piętrze, ukazująca ewolucję realizmu socjalistycznego.
Muzeum Rewolucji, ul. Twerskaja 21. Eksponaty od czasów rewolucji, choć zdarzają się i starsze. To sowieckie archiwum idzie z duchem czasów, wystawiając dokumenty i statystyki, ukazujące okrutne oblicze komunizmu. W dalszych salach misz-masz, np. historia rocka lat 80. Na parterze mieści się sklep, w którym sprzedają sowieckie odznaczenia, stare plakaty i podkoszulki z hasłami typu „The Party is Over” czy „Hard Rock Cafe” (Hard Rok Kafe).

You May Also Like