Rosja – Moskwa

Aby lepiej zrozumieć rosyjskie życie duchowe, należy wziąć udział w nabożeństwie prawosławnym. Cerkiew Jełochowska, ul. Spartakowskaja 15, to największa i bodaj najpiękniejsza z czynnych cerkwi moskiewskich. Zbudowana w 1845 r., należy do najważniejszych ośrodków administracyjnych rozrastającej się rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Prawdziwą perłą architektury sakralnej jest XVIII-wieczna cerkiew Ioanna Woina (Jana Wojownika), ul. Bolszaja Jakimanka, pod wezwaniem świętego patrona carskich strzelców. W południowej części centrum rozrzuconych jest mnóstwo cerkwi. Niektóre z nich mają drzwi i okna zabite deskami. Jeśli wyjdziesz na spacer po okolicy, na pewno trafisz na taką, która ci się spodoba.
Do najbardziej znanych świątyń moskiewskich należy cerkiew św. Mikołaja „w Chamownikach” (dawniej rejon ten zamieszkiwali chamownicy, czyli tkacze). Nie jest może najpiękniejsza, ale rzuca się w oczy. Stoi ona na rogu prospektu Komsomolskiego i ul. Timura Frunze, naprzeciwko popularnej kawiarni Guria. Wygląda tak, jakby zaprojektowała ją czarownica z baśni o Jasiu i Małgosi. Na tle pobielonych murów odcinają się cukierkowe, pomarańczowo-zielone zdobienia.

Parki i tereny spacerowe. Ze stacji Park Kultury przejdź przez most Krymski lub ze stacji Oktiabr’skaja przejdź przez oflagowaną bramę na Wale Krymskim, a znajdziesz się w Parku Gorkiego. Jest to największe wesołe miasteczko w Moskwie, gdzie przechadzają się tłumy moskwian i przyjezdnych. Można tam odpocząć i odbyć szaloną przejażdżkę kolejką lub diabelskim kołem, skąd roztacza się panorama Moskwy z charakterystycznymi wieżowcami.
Do parku Izmaiłowskiego najlepiej wybrać się w niedzielne popołudnie, gdy wszyscy sprzedawcy chcą jak najszybciej udać się do domu i chętnie obniżają ceny. Zwracaj się po rosyjsku, a być może nie zostaniesz naciągnięty. Można tu dostać wszystko od dywanów, poprzez matrioszki i samowary, aż do mundurów wojskowych, przypinanych znaczków i starej radzieckiej waluty. Na niektórych stoiskach sprzedawcy przyjmują nawet zamówienia z dostawą za tydzień. Od gwaru Moskwy można odetchnąć na terenie letniej rezydencji carów w Kołomieńskiem. Leży ona na zalesionym wzgórzu nad rzeką Moskwą. Najpierw trzeba iść ok. 400 m na południe ul. Nowinka, minąć Kinoteatr, a następnie skręcić w prawo tuż przed długim ogrodzeniem. Został tu przeniesiony z Archangielska drewniany domek Piotra Wielkiego, zbudowany z 1702 bali, a także wieża Bracka z Syberii. W wieży tej prześladowany protopop Awwakum napisał słynny Żywot.
Państwowy Uniwersytet Moskiewski, mieści się w jednym olbrzymim socrealistycznym gmachu. Aby w pełni docenić jego rozmiary, należy wejść do środka, co oznacza, że musisz namówić znajomego żaka, aby cię wprowadził. Jeśli wolisz towarzystwo obcokrajowców, w pobliżu uniwersytetu trafisz w końcu na jakiegoś zagranicznego studenta. W pobliżu uczelni rozciągają się wzgórza Leninowskie – zalesiona enklawa, z której można ogarnąć wzrokiem całą stolicę. Widać stąd ośrodek sportowy na Łużnikach, stadion im. Lenina (miejsce Olimpiady w 1980 r.) i dalej położone dzielnice Moskwy. Wzgórza te to bardzo romantyczne miejsce, niestety – nastrój psują obwieszeni aparatami turyści a także niezbyt malownicze widoki.

You May Also Like