Rosja – Moskwa

Plac Puszkina, Arbat i Patriarsze Prudy. Leżący w połowie drogi w górę ul. Twerską od Placu Czerwonego Plac Puszkina stanowi ulubione miejsce spotkań mieszkańców Moskwy. Zbierają się tu domorośli politycy, aby podyskutować i wręczyć petycje, a sekty religijne próbują werbować nowych wyznawców. W okolicy mają siedziby wszystkie ważniejsze rosyjskie agencje informacyjne. Być może właśnie dlatego plac stał się ostoją wolności słowa. Arbat, zamknięty dla pojazdów pasaż handlowy, był kiedyś symbolem głasnosti. Tu znajdowali przystań polityczni radykałowie, wyznawcy Kriszny, uliczni poeci oraz miłośnicy heavy metal (metallisti). Dziś natomiast mają tu swe siedziby m.in. McDonalds i United Colors of Benetton, co odebrało swoisty koloryt i znaczenie polityczne tej cieszącej się niegdyś złą sławą ulicy. Idź ul. Bolszą Bronną oboka McDonalds’a, aż do stóp wzgórza, po czym skręć w lewo w ul. Małą Bronną, a dojdziesz do Patriarszych Prudów, gdzie rozpoczyna się akcja „Mistiza i Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa. Okolica ta, znana jako Margarita, cieszy się popularnością wśród bohemy studenckiej i emerytów, grających w domino na ocienionych brzegach sadzawki.

Świątynie i klasztory. Przygnębiony hałasem i rozgardiaszem wielkiego miasta, możesz znaleźć wytchnienie w jednym z zacisznych, przepięknych moskiewskich klasztorów lub świątyń. Do najsłynniejszych należy klasztor Nowodiewiczy, niedaleko stacji M: „Sportiwnaja”. Trudno nie zauważyć wysokich ceglanych murów, złoconych kopuł i autokarów turystycznych. Sobór Smoleński, w samym środku zespołu klasztornego, zachwyca przepięknym wnętrzem. Niestety, z powodu nielicznego personelu, jest on zamknięty w deszczowe dni. Pozostaje wtedy zwiedzanie samego muzeum, mieszczącego się w białym gmachu po lewej stronie. Skręć w prawo i zejdź kawałek ulicą, a trafisz na cmentarz klasztorny, na którym spoczywają prochy Gogola, Czechowa, Stanisławskiego, Chruszczowa, Szostakowicza, Majakowskiego, Bułhakowa i innych znanych osób. Nagrobki często przedstawiają – w sposób realistyczny bądź symboliczny – postacie zmarłych. Bilety kupuje się w małej budce po drugiej stronie ulicy, naprzeciwko bramy cmentarnej. Osoby, które znają rosyjski, mogą skorzystać z planu cmentarza, który można nabyć wraz z biletem.
Duża, przestronna i ładna Synagoga Moskiewska, Bolszoj Spasogliniszczewskij pier. 10; wywołuje zupełnie odmienne wrażenie niż rosyjskie cerkwie. Aby do niej trafić, należy iść, zostawiając z tyłu pomnik z dwoma postaciami, skręcić w lewo w Solianskij Projezd, a następnie w pierwszą w lewo. Synagoga to żółty budynek z białymi kolumnami po prawej i hebrajskim napisem nad wejściem. Nabożeństwa odprawiane są każdego dnia rano i wieczorem. W tym czasie kobiety muszą pozostać na górze, a mężczyźni – nosić nakrycie głowy. W pozostałym czasie synagoga jest udostępniona zwiedzającym.

You May Also Like