Rosja – Moskwa

Taksówki: Wypatruj okrągłych znaków z zielonym „T”. Jeśli nie znasz rosyjskiego, to na pewno przepłacisz. Wypytaj wcześniej o aktualną taryfę i uzgodnij cenę przed rozpoczęciem jazdy.

NOCLEGI
Można powiedzieć, że idea taniego podróżowania nie pojawiła się jeszcze w Moskwie. Nie ma wielkiego wyboru, zatem rezerwacja noclegu, zwłaszcza latem, jest konieczna.

GASTRONOMIA
Jedzenie w restauracjach to luksus na jaki mogą sobie pozwolić jedynie zamożni obcokrajowcy i nowa moskiewska elita. Ceny dań są astronomiczne, nie uzasadnione bynajmniej przez smak i jakość. Zdarzają się oczywiście nieliczne wyjątki, ale są wręcz oblegane, więc rezerwacja stolika jest konieczna. W restauracjach, w których ceny są podane w dolarach, można płacić kartami kredytowymi lub rublami; dolary nie są już legalnie używanym środkiem płatniczym w takich transakcjach. Na mocy tego samego prawa ruble muszą być przyjmowane wszędzie, co otwiera podwoje supermarketów z towarami zagranicznymi dla wszystkich którzy mogą sobie pozwolić na zakupy w tych miejscach. Miłośnikom kuchni narodowych można polecić dania gruzińskie, które są zarówno smaczne jak i niedrogie. Jeśli wolisz kuchnię rosyjską, upewnij się że dostałeś czistyj stoł (czysty stół) – bez rozmaitych przystawek za które będziesz musiał słono zapłacić. Kawiarnie, znacznie tańsze niż restauracje, często oferują lepsze jedzenie – jedno czy dwa smaczne dania zamiast szerokiego wyboru dość przeciętnych. Budki z hot dogami, pizzą czy wodą sodową spotkasz niemal na każdym rogu ulicy. W niektórych mają niezłe jedzenie, inne zaś raczą czymś, co może niezbyt korzystnie wpłynąć na twój układ pokarmowy. Wszędzie w Moskwie można dostać lody.

Place targowe i supermarkety
Latem place targowe pełne są świeżych owoców i jarzyn, tańszych od kupowanych w supermarketach. Rolnicy z całej Rosji, a także Gruzini, Ormianie i Uzbecy, ściągają gromadnie do Moskwy z najlepszymi towarami. Targ Centralny, położony jest obok Starego Cyrku. Można też zrobić zakupy na Targu Ryskim. Wyjdź ze stacji i kieruj się stale w lewo, póki go nie zobaczysz. Bazary powstają spontanicznie wokół stacji metra. Sprzedawcy pojawiają się ok. 10.00 i handlują do 20.00.

You May Also Like