Rosja – Moskwa

Moskwa to miasto-moloch, apokaliptyczne, zniewalające i pełne kontrastów. Mieszka tu co piętnasty Rosjanin. Barwne cerkwie i klasztory wyróżniają się zdecydowanie na tle szarych fasad socrealistycznych gmachów. Gdy wychodzi się na ulicę, wydaje się, że miastem rządzi ślepy traf, który skupił wjednym miejscu bezładną mieszaninę wioseczek. Młodzi biznesmeni sprzedają japońskie telewizory wprost z ciężarówek, a obok nich stoją babcie, zachwalające ziemniaki i koperek, uprawiane w ogródkach od 30 lat. Wszystko jest tu możliwe, a z biegiem czasu każda sprzeczność wyda się dostrzec tu normalna. Moskwa to lider rosyjskich przemian, a turyści mogą tu zobaczyć oszałamiające wręcz możliwości i perspektywy, które otwierają się przed tym wielkim krajem. Może nie pokochasz jego stolicy, może nawet znienawidzisz ją, ale z pewnością nie pożałujesz, że przyjechałeś tutaj.

ORIENTACJA I PRAKTYCZNE INFORMACJE
Ulice Moskwy układają się w szereg pierścieni wokół Kremla. Najbardziej oddalona od centrum obwodnica stanowi granicę miasta, ale większość zabytków leży wewnątrz Sadowego Kolca (ulicy Sadowej). Centrum miasta stanowią Plac Czerwony (Krasnaja Płoszczad) i Kreml. W pobliżu znajdują się dwie popularne ulice handlowe: Nowy Arbat (Nowyj Arbat), biegnący na zachód równolegle do niebieskiej linii metra, i ulica Twerskaja, prowadząca na północ wzdłuż linii zielonej. Ulica Twerskaja nosiła dawniej nazwę Gorkiego, a jej część prowadząca w stronę Sadowego Kolca nazywa się teraz Pierwaja Twerskaja-Jamskaja. Nie zgubisz się, jeśli przyjmiesz za punkty orientacyjne stacje i przebieg linii metra. Wszystkie autobusy i tramwaje mają jakiś przystanek przy jednej ze stacji. Kup sobie plan Moskwy z wykazem linii komunikacji miejskiej i ze spisem ulic. Zdarzają się plany nieaktualne, należy więc bardzo uważać przy zakupie.

Lotnisko Domodiedowo
Lotnisko Domodiedowo

Samoloty: Lotnisko międzynarodowe to Szeremietiewo-2. Co 10 min kursuje spod stacji metra bus z napisem „awtołaji”, wożący pasażerów na lotnisko. Na parterze terminalu można pobrać gotówkę na podstawie kart MC; tam też znajduje się bankomat Visa (całą dobę). Większość samolotów obsługujących linie krajowe startuje z lotnisk Wnukowo, Bykowo, Domodiedowo i Szeremietiewo-1. Taksówkarze zdzierają z pasażerów jak chyba nigdzie indziej.

Komunikacja miejska: Moskiewskie Metro jest wielkie, szybkie i sprawne. Pod względem funcjonalności i planowania urbanistycznego można je uznać za prawdziwe dzieło sztuki. Whod, oznacza wejście, wyhod – wyjście, wyhod w gorod – wyjście do miasta, natomiast perehod – przejście do innej linii lub stacji. Stacje obsługujące więcej niż jedną linię mają z reguły kilka różnych nazw. Metro kursuje codz. 6.00-1.00. Bilety autobusowe i trolejbusowe kupuje się w szarych kioskach z napisem projednyje biliety albo u kierowcy. Plan metra jest umieszczony na ścianie w wejściu do każdej stacji metra, można go też dostać w każdym kiosku.

You May Also Like