Grecja

PRZYDATNE INFORMACJE
Turystyka w Grecji jest nadzorowana przez dwie państwowe organizacje: Grecka Państwowa Organizacja Turystyczna i policja turystyczna (touristiki astinomija). GPOT może dostarczać ogólnych informacji odnośnie obiektów turystycznych i bazy noclegowej w całym kraju. Główne biuro znajduje się w Atenach. Należy pamiętać o tym że GPOT znane jest w Grecji jako EOT. Policja turystyczna zajmuje się sprawami lokalnymi i wymagającymi natychmiastowej interwencji. Policjanci pomogą turyście w znalezieniu noclegu, poinformują o kursach autobusów czy też okażą pomoc w przypadku zgubienia paszportu. Mają długie godziny urzędowania, zawsze są bardzo chętni do pomocy, aczkolwiek ich angielski jest czasem dość ubogi.
Chociaż wielu Greków cieszy się sławą notorycznych kamakia (podrywaczy), samotnie podróżujące kobiety są względnie bezpieczne. W razie niebezpieczeństwa należy krzyczec „vo-i-te-a” (pomocy). Przy zwiedzaniu klasztorów i kościołów wymagane są skromne stroje. Bez względu na upał należy zrezygnować ze spódniczek mini, szortów i dużych dekoltów. Normalne godziny urzędowaniaw Grecji uwzględniają przerwę na sjestę od 14.00-18.00, ale mogą się one zmieniać w zależności od regionu. Banki w większych miastach zwykle są otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-13.30 i 15.30-18.00. Święta państwowe w Grecji, kiedy wszystkie banki i sklepy są zamknięte, to Nowy rok, Trzech Króli, Swięto Narodowe (25 marca i 28 października), Wielki Piątek, Wielkanoc, Święto Pracy (1 maja), Wniebowzięcie Matki Boskiej (15 sierpnia), Boże Narodzenie (25 grudnia).

Noclegi i kempingi. W wielu regionach dhomatia czyli pokoje do wynajęcia są atrakcyjnym i godnym polecenia rozwiązaniem. Chociaż czasami trzeba zrezygnować z pewnych luksusów, ale interesująca rozmowa z właścicielem przy filiżance znakomitej kawy z pewnością jest tego warta. W portach lub na dworcach turyści często są nagabywani przez miejscowych naganiaczy, oferujących kwatery. W świetle obowiązujących przepisów proceder ten uważany jest za nielegalny. Grecja posiada mnóstwo oficjalnych kempingów, ale są też miejsca gdzie obozowanie chociaż oficjalnie nielegalne, jest tolerowane. Pod tutejszym pogodnym niebem kemping może stać się ulubioną formą nocowania, pod warunkiem, że zaopatrzysz się w środek przeciw komarom.

You May Also Like