Grecja

KOMUNIKACJA
Zakres usług kolejowych w Grecji jest dość ograniczony i niezbyt wysokiej jakości. Brak jest połączeń z zachodnim wybrzeżem. Chociaż nowe klimatyzowane pociągi ekspresowe intercity są nieco droższe i kursują dość rzadko, to jednak warto z nich skorzystać. Eurailpass jest ważny w greckich pociągach. Sieć Greckich Linii Kolejowych łączy Ateny z pozostałymi większymi miastami Grecji.
Sieć połączeń autobusowych jest znacznie bardziej rozbudowana i jest dobrą, chociaż nieco droższą alternatywą kolei. Podczas gdy większe miasta mają swoje własne dworce, to mniejszych miasteczkach funkcję przystanków autobusowych pełnią zwykle kafejki. Wzdłuż drogi można zobaczyć małe niebieskie znaki z białym rysunkiem autobusu lub słowem „TAZH”. Oznaczają one przystanek autobusowy, ale kierowca zwykle zatrzymuje się wszędzie na wezwanie. Jeżeli chcesz wysiąść, uprzedź o tym kierowcę wcześniej, jeżeli przejechałeś swój przystanek krzycz „Stasi”.

Prom
Prom

Greccy kierowcy niezbyt chętnie zabierają cudzoziemców. Na rzadko zaludnionych obszarach ruch jest znikomy. Turyści, którzy mimo to decydują się na podróż autostopem, powinni sporządzić znak z nazwą miejscowości do której zmierzają, po angielsku i po grecku. Należy raczej próbować łapać okazję na bocznych drogach i w pobliżu skrzyżowań niż wzdłuż długich odcinków prostych dróg. Kobiety nigdy nie powinny podróżować autostopem samotnie. Górski teren i nierówna nawierzchnia mogą stanowić utrudnienie dla rowerzystów. Motorower byłby idealnym rozwiązaniem gdyby nie ryzyko związane z brawurową jazdą i nieostrożnością greckich kierowców.
Promy kursują na wyspy greckie bardzo często, ale rozkłady jazdy mogą płatać przykre niespodzianki, a dezinformacja jest na porządku dziennym. W niektórych miejscach ostra rywalizacja powoduje, że przewoźnicy przemilczają kursy firm konkurencyjnych. Wydaje się, że władze odpowiedzialne za turystykę powinny publikować kompletne, lub przynajmniej bezstronne informacje o kursach promów. Aby uniknąć zbędnych nieporozumień, najlepiej udać się do limenarheio (policja portowa), której posterunek znajduje się w każdym porcie i która jest w posiadaniu kompletnego rozkładu kursów. Flying dolphins (latający delfin) czyli wodolot jest kosztowniejszą alternatywą wobec przejazdu promem. Jeżeli planujesz wycieczkę do Turcji, miej na uwadze, że wszelkie uzyskane w Grecji informacje dotyczące tego kraju mogą być niekompletne i raczej należy sporządzić dokładny plan podróży przed przyjazdem do Grecji.
Państwowe linie lotnicze Olympic Airways, zapewniają sprawny i umiarkowany cenowo transport pomiędzy wyspami. Jednakże w lecie miejsca mogą być zarezerwowane wiele tygodni naprzód. Połączenia z oddalonymi i rzadko odwiedzanymi wyspami są nieregularne.

You May Also Like