Bułgaria

KOMUNIKACJA
Koszt przejazdu środkami transportu publicznego w Bułgarii wynosi około 0,5 $ za kilometr. Sieć kolei pokrywa swoim zasięgiem niemal cały kraj, pociągi jadą jednak bardzo powoli, są zatłoczone i przestarzałe. Istnieją bezpośrednie połączenia z Sofii do głównych miast kraju. Są trzy rodzaje pociągów; ekspres, pośpieszny i osobowy. Należy unikać pociągów osobowych, które zatrzymują się wszędzie, gdzie tylko widać jakiekolwiek oznaki cywilizacji. Jedyne bezpośrednie połączenie z Europą Środkową to połączenie z Budapesztem, stamtąd dopiero można przesiąść się na pociągi do innych miejsc docelowych. Bilety na trasy krajowe sprzedaje się na dworcach. Niestety, są one zwykle słabo oznakowane, zazwyczaj tylko cyrylicą. Powolne pociągi i rosnące ceny biletów sprawiają, że bardziej atrakcyjne jest podróżowanie autobusem. Na długie trasy prywatne przedsiębiorstwa oferują nowoczesne autobusy z klimatyzacją, toaletami a nawet z wideo, co kosztuje około 1,5 raza więcej od ceny biletów kolejowych. Bilety można kupić z wyprzedzeniem w biurze agencji, lub bezpośrednio przy wejściu do autobusu. Niektóre autobusy mają ustalone godziny odjazdu, inne wyruszają dopiero wtedy, gdy są pełne.
Taksówki są dobrym środkiem poruszania się po większych miastach. Unikaj usług oferowanych przez prywatnych kierowców, odmawiaj płacenia w dolarach i nalegaj na jazdę z włączonym taksometrem (sus apparata). Zapytaj o odległość i o cenę za jeden kilometr, a następnie sam skalkuluj, ile będziesz musiał zapłacić za przejazd. Na lotnisku w Sofii nie płać więcej niż 10 $ za kurs do centrum. Poruszanie się autostopem pociąga za sobą duże ryzyko, a kierowcy coraz rzadziej zabierają autostopowiczów.

PRZYDATNE INFORMACJE
Balkantourist, dawniej państwowe przedsiębiorstwo turystyczne, ma przedstawicielstwa w całym kraju. Biura często prowadzą wymianę waluty, rezerwują noclegi w hotelach i kwaterach prywatnych. Jednak w wypadku gdy nie mamy zamiaru rezerwować drogiej wycieczki lub luksusowego pokoju, uzyskanie potrzebnej informacji może stanowić duży problem. Jeżeli szczęście nie będzie ci sprzyjało w żadnym z biur turystycznych, pamiętaj, że niektóre hotele także posiadają cenną ofertę dla turystów.
Publiczne toalety w Bułgarii to zazwyczaj zwykły otwór w podłodze. Warto więc mieć ze sobą małą kostkę mydła, papier toaletowy. Należy również pamiętać o tym, że według obowiązujących w Bułgarii przepisów drogowych piesi nie mają pierwszeństwa w ruchu ulicznym, a niektórzy kierowcy parkują na chodnikach, jeżeli nie znajdą lepszego miejsca. Mieszkańcy kraju przejawiają także całkowity brak tolerancji wobec homoseksualistów.

You May Also Like