Koszalin

W zamierzchłych czasach wznosiła się na szczycie Chełmskiej Góry kącina pogańskiego bóstwa. Przybywali tutaj pogańscy pątnicy, by złożyć bogom hołd i ofiarę. O zmroku kapłani zapalali potężne ognisko, które wskazywało drogę żeglarzom płynącym po morzu oraz po jeziorze Jamno, dawnej zatoce morskiej.
W czasie chrystianizacji Pomorza kącina została spalona, a na jej pogorzelisku norbertanie z Białoboku zbudowali klasztor i kaplicę pod wezwaniem N. M. Panny. Działo się to przeszło 50 lat przed nadaniem Koszalinowi praw miejskich. Przez kilka wieków kaplica miała wielki rozgłos i ciągnęli do niej nie tylko pielgrzymi z Pomorza, ale również z Niemiec, Francji i Hiszpanii. W roku 1532 kaplica została zburzona.
Bardziej na północ wzniesiono w roku 1888 widoczną z daleka wieżę widokową. Wysokość tej wieży wynosi 31,5 metra. W kwietniu 1962 roku założone zostały na niej anteny telewizyjnej stacji przekaźnikowej.
Wokół klasztoru i kaplicy odkryto w ostatnich latach ogromne cmentarzysko rozciągające się na co najmniej 15 akrach i kryjące w sobie szczątki około 3000 zwłok ludzkich. Szkielety ułożone są w kilku warstwach (do czterech). Liczba ich na Chełmskiej Górze przewyższać będzie prawdopodobnie liczbę grobów na Ostrowie Lednickim koło Gniezna, największym poznanym dotychczas stanowisku grzebalnym w okresie wczesnego średniowiecza w Polsce.
Na podstawie tych odkryć okazuje się, że okręg Koszalina już w pierwszych wiekach naszego tysiąclecia tętnił życiem i miał stosunkowo znaczną gęstość zaludnienia.

Zabytki
Mury miejskie. Budowę murów miejskich rozpoczęto w roku 1292 przy Bramie Młyńskiej. Fundamenty wykonano z kamienia polnego — powyżej zastosowano cegłę ceramiczną. Budowę obwarowań ukończono w roku 1310. Posiadały one 3 bramy miejskie: Młyńską od północy, Wysoką od południa i Nową od zachodu. W linii murów wbudowana była również Baszta Prochowa i Baszta zienna.
Po wielkim pożarze w roku 1718 mury rozebrano do wysokości 20 stóp, a uzyskaną w ten sposób cegłę wykorzystano do budowy domów mieszkalnych. Sto lat później rozebrano również bramy miejskie. Do dzisiaj zachował się duży fragment murów przy dawnej Bramie Młyńskiej i niewielki odcinek przy dawnej Bramie Wysokiej.

Tagi: Psycholog Koszalin, fotograf komunia Koszalin, Bramy Koszalin, Busy do Niemiec z Koszalina

You May Also Like