Łeba – Ustka

Oto jak pisze pastor z Rowów do Rządu Królewskiego (list z dnia 8 listopada 1892 r.) „…mowa kaszubska w Rowach już prawie wymarła i gdyby nie kontakty ludności z parafią w Smołdzinie i Gardnie, znikłaby na pewno całkowicie”.
W porcie rybackim, usytuowanym u ujścia Łupawy, stacjonuje siedem łodzi motorowych spółdzielni „Jesiotr” oraz cztery jednostki rybaków indywidualnych. Rybacy mają do dyspozycji piękne nowe magazyny i dogodne nabrzeża, lecz niestety ujście jest ciągle zamulane a bazująca w Rowach pogłębiarka nie zawsze daje sobie radę z morskim żywiołem. W roku 1964 rybacy złowili ogółem 75 ton ryb w tym dorsze, flądry, łososie i węgorze.
Z Rowów idziemy dalej plażą. Po przejściu 4 km dochodzimy do stromego brzegu. Widzimy tutaj naturalną obronę brzegu przed dalszym erozyjnym działaniem fali morskiej, poprzez utworzenie się u jego stóp „dywanika” z dużych i małych kamieni, pochodzących z tego właśnie wypłukanego brzegu,.
Idąc w dalszym ciągu plażą dochodzimy do dużego, wartkiego potoku. Przechodzimy przez mostek i dalej już idziemy krawędzią stromego brzegu, do której dochodzi las. W tych miejscach widzimy tragiczną walkę drzew o swój byt. Oto sosna, której część korzeni zwisa już nad przepaścią, a część trzyma się jeszcze kurczowo wysokiej krawędzi. Inna sosna pochyliła się już zupełnie, może tylko jeszcze jednym korzeniem czerpie soki żywotne z ziemi, ale to są już jej ostatnie dni. Pierwsza burza zwali ją natychmiast. U podnóża brzegu leżą zwalone drzewa. Wstrząsające wrażenie wywierają te konające sosny, walczące resztkami sił o swoje życie.

Ustka
Ustka

W miejscu, gdzie zaczyna się betonowa opaska schodzimy na plażę i dochodzimy do latarni morskiej w Ustce (75 km).
Ustecka latarnia morska pobudowana została w roku 1892. W budynku mieściła się stacja pilotów, a na górze murowanej, ośmiokątnej wieży zainstalowane było światło naftowe. Kolor światła był czerwony a jego widzialność wynosiła 6 mil morskich. Obecnie zainstalowane jest w oszklonej laternie światło elektryczne białe, przerywane (3 sekundy światło, 1 sekunda przerwa) o widzialności przy dobrej pogodzie 15 mil morskich (około 28 km). Znajduje się tam również radiolatarnia, która 4 razy na godzinę nadaje sygnał radiowy US (• • — / • • •) i której zasięg wynosi 50 mil morskich.

Tagi: wynajem domków Ustka, urlop nad morzem Ustka, wolne pokoje Ustka

You May Also Like