Kraków: Szlak Sowińca

Do rezerwatu, prowadzi Chodnik Grabowskiego. Ambroży Grabowski był jednym z pionierów krajoznawstwa polskiego. W 1822 r. wydał przewodnik pt. „Opis historyczny Krakowa i jego okolic”, będący pierwszą klasyczną pozycją przewodnikową po okolicach Krakowa; przewodnik ten do 1900 r. doczekał się sześciu wydań. Grabowski dożył sędziwego wieku (86 lat), a mając 80 lat często piechotą wędrował ku ulubionym przez siebie Panieńskim Skałom.
W okolicy rezerwatu dolina przybiera różne nazwy: Wolski Dół, Panie Skały, Przygrzeb, lub Wolskie Doły.
Legendy. Z Panieńskimi Skałami, związaną jest intereująca legenda, pochodząca z okresu najazdu Tatarów w 1241 r. i posiadająca trzy wersje. Pierwsza: zakonnice zwierzynieckie (norbertanki) uciekały przed Tatarami w pobliskie lasy. Kiedy ścigający je Tatarzy już, już mieli je dosięgnąć, przemieniły się w skały, stojące do dziś dnia na tym samym miejscu. Druga: skały w cudowny sposób zamknęły się za zakonnicami. Trzecia: przed Tatarami uciekały dwie zakonnice, wielce strwożone. Wtem otwarła się przed nimi skała i pokazał się w niej mały, pokoik, w którym na środku stał marmurowy stół. Zakonnice zasiadły przy stole i zasnęły przy nim. I dotąd tam śpią…

SOWINIEC
Sowiniec stanowi dominujące wzniesienie (358 m n.p.m.) całego Pasma Sowińca. Szczyt Sowińca uwieńczony jest kopcm. Jest on najwyższym, spośród czterech krakowskich kópców (ponadto: Wandy, Krakusa, Kościuszki) i liczy 36 m wysokości. Szerókość jego podstawy wynosi 111 m. Na szczyt wiodą dwie serpentynowe ścieżki. Kopiec powstał w okresie od lata 1934 r. do końca 1937 r., jako wyraz spontanicznej radości narodu polskiego z powodu uzyskania niepodległości po 150 latach zaborów. Znajduje się w nim m.in. ziemia ze wsżystkich nieomal miejsc walki żołnierza polskiego w czasie I wojny światowej.

Tagi: ogrodzenia Kraków, apartamenty Kraków, nowe mieszkania Kraków, Przedszkole Kraków

You May Also Like