Lublana

ZWIEDZANIE I ROZRYWKI
Neoklasyczny kościół Franciszkanów oraz Trimostovje (Trzy Mosty) to największe atrakcje architektoniczne na Presernov Trg, głównym placu Lublany. W latach 30. XX wieku architekt Joze Plecnik zmodernizował stary most, zmieniając go w jedną z najbardziej podziwianych budowli Lublany. Po lewej stronie znajduje się Zmajski Most (Smoczy Most) zbudowany w 1904 r. i ozdobiony wieloma ornamentami w kształcie smoków. W pobliżu Trzech Mostów, przed rotovzem (ratuszem), tryska fontanna, pokryta alegoryczmi rzeźbami. Stąd wyruszają bezpłatne 2-godz. wycieczki; przewodnicy mówiący po angielsku i słoweńsku oprowadzają turystów po mieście (VI-IX codz. 17.00; X-V nd. 11.00). W położonej na przeciwko Trzech Mostów katedrze o złotym wystroju, znajduje się gotycka Pieta i potrójne organy. Z każdego miejsca na Starym Mieście można się wspiąć na wzgórze, gdzie stoi Ljubljanski Grad (Lublański Zamek) z połowy XII w. Zamek być może nie robi większego wrażenia, za to widok miasta, który stamtąd się rozpościera jest urzekający.


Trg Francuske Reyolucije (Plac Rewolucji Francuskiej) i jego bezpośrednie otoczenie znajdowały się ongiś we władaniu krzyżowców; ten rejon do dziś nazywa się Krizanka, co jest słoweńskim tłumaczeniem nazwy uczestników krucjat. Na placu krzyżowcy zbudowali klasztor, gdzie współcześnie, podczas Lublańskiego Letniego Festiwalu (od połowy VI do końca IX), wystawiane są musicale, przedstawienia teatralne i baletowe. Lublańskie muzea skupiają się wokół budynku parlamentu niedaleko Trg Republike. Muzeum Narodowe (Narodni Muzej), Muzejska 1, zawiera zbiory archeologiczne, etnograficzne, historyczne, zaś Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Moderna Galerija) wystawia prace dwudziestowiecznych artystów słoweńskich. Z lewej mieści się Galeria Narodowa (Narodna Galerija), Cankarjeva 20, ze zbiorami sztuki słowenskiej od średniowiecza po współczesność (wiekszość muzeów jest czynna czw.-sb. 10.00-18.00, nd. 10.00-13.00). Usytuowany w pobliżu Tivoli Park posiada najładniejsze w mieście tereny spacerowe.
Cankarjev Dom jest siedzibą Słoweńskiej Orkiestry Symfonicznej i muzyków jazzowych z całego świata, zaś Sala Tivoli jest miejscem koncertów rockowych. Informacje o tych i innych wydarzeniach kulturalnych zawarte są w broszurce Where To? (Dokąd?), publikowanej co miesiąc i dostępnej w biurach turystycznych. Przytulne kawiarnie i bary znaleźć można przy uliczkach Starego Miasta. K-4, Kersnikova 4, zmieniająca wystrój co roku i zawsze popularna, proponuje inny program muzyczny każdego wieczoru; niedziela jest nocą rozrywki. Eldorado Nazorjeva 6 jest klubem hippisów. Koniecznie trzeba zobaczyć Holiday’s Pub, Slovenska 36. Do tego amerykańskiego baru przychodzą słoweńscy yuppies, aby napić się lanego piwa (codz. do 3.00)..

Okolice Lublany: Jaskinia Postojna
Postojna zasłynęła w Europie dzięki grotom, liczącym dwa miliony lat. Kierunek wskazują znaki z centrum miasta można też spytać o drogę przechodniów. Jama (jaskinia), Jamska cesta 30 jest oddalona o 20 min drogi od miasta w kierunku północno-wschodnim. Trasa turystyczna prowadzi tylko przez 20% jaskini, której długość wynosi 27 km. Te 20% wystarczy, by zwiedzających zachwyciły podobne do roślin kolumny, kamienne kotary, wąwozy, rzeki i wielobarwne stalaktyty. Do miasta Postojna można dojechać z Lublany autobusem (1 godz.) lub pociągiem (1 godz.).

You May Also Like