Lublana

Legenda głosi, że Jazon, uciekając na czele Złotej Floty przed królem Ajetesem przeprawił się przez Morze Czarne, i dalej w górę Dunaju do Sawy i Lublanicy – uwięziony w bagnach Barje, założył nad brzegiem Lublanicy miasto. Jednak prawdziwa historia Lublany niewiele ma wspólnego z tą legendą. Miasto, zbudowane przez Rzymian w I w.n.e., stało się później stolicą austriackiego księstwa Karnioli, a w XIX w. centrum ruchu narodowowyzwoleńczego Słoweńców. Dzisiaj mała, ale przeżywająca prosperity stolica kusi pełnym atrakcji Starym Miastem z dobrze zachowanymi renesansowymi, barokowymi i secesyjnymi kamieniczkami.

ORIENTACJA I PRAKTYCZNE INFORMACJE
Dworce: kolejowy i autobusowy mieszczą się na północ od Starego Miasta przy Trg Osvobodilne Tronte(Trg of). Idąc na południe Slovenską cestą dochodzi się do biura turystycznego. Aby dotrzeć do głównego placu, należy iść prostopadle do Trgu wzdłuż Reslijevej cesty, dalej w prawo Komenskego i skręcić w lewo w Dalmatinova. Druga ulica w lewo od Miklosiceva cesta prowadzi do Presernov Trg. Po drugiej stronie Potrójnego Mostu leży Stare Miasto.
Samoloty: Lotnisko znajduje się w Brniku, 25 km od centrum. Autobusy na lotnisko odjeżdżają z dworca autobusowego (6-8 dziennie).
Pociągi: Dworzec usytuowany jest przy Trgu of. Połączenia z Budapesztem (2 dziennie, 10 godz.); Monachium (2 dziennie, 6 godz.); Wenecją (3 dziennie, 6 godz.); Wiedniem (1 dziennie, 6 godz.).
Autobusy: Dworzec sąsiaduje z dworcem kolejowym. Kursy do Budapesztu (1 dziennie, 8 godz.); Monachium (3 dziennie, 6 godz.).
Komunikacja miejska: Autobusy kursują do północy. Można wrzucić odliczoną kwotę do skrzynki przy kierowcy albo kupić żetony na poczcie lub w kiosku. Bilety na wielokrotne przejazdy sprzedawane są przy Ljubljanski Potniski Promet, Celovśka 160.

NOCLEGI, KEMPINGI, GASTRONOMIA
Należy pamiętać, że ceny pokoi często podawane są w Euro i że podatek turystyczny zazwyczaj wliczany jest do rachunku.
Jeśli, stojąc twarzą do Starego Miasta i trzech mostów, skręcisz w prawo, napotkasz tanie restauracje z widokiem na rzekę. Popularne kawiarnie rozmieszczone są wzdłuż Mestniego Trgu i Starego Trgu. Vodnikov hram, Vodnikov Trg 2, oferuje syte, tradycyjne posiłki, które spożywa się w zabytkowym, drewnianym wnętrzu posród antyków. W Gostilna Pri Pavli, na rogu ul. Stan i Levstikov Trg, popularny obiad kosilo obejmuje zupę, sałatkę i danie mięsne. W Maximarket, naprzeciw budynku parlamentu, można kupić wszystkie potrzebne jarzyny.

You May Also Like