Dublin

NOCLEGI
Z noclegami w Dublinie ciężko jest przed Wielkanocą, w czasie ferii w brytyjskich szkołach i niekiedy latem – nigdy nie zaszkodzi pomyśleć o wcześniejszych rezerwacjach. Najtrudniej znalezc latem jedynki w B&B. Większość schronisk usytuowanych jest na północ od rzeki Liffey i na wschód od O’Connell St., w dzielnicach robotniczych. Większosć z nich jest zrzeszona w HI. Latem lepiej wcześniej dzwonić. W hotelach B&B noclegi kosztują 12-251 Funtów a szukać trzeba ich przy Upper i Lower Gardiner St. Wykaz i klasyfikację B&B wizytowanych przez Bord Failte można znaleźć w Ireland Accommodation Guide.

ZWIEDZANIE
Po Dublinie najlepiej poruszać się pieszo. Większość atrakcji turystycznych leży w promieniu jednej mili od mostu O’Connell. W południowej części miasta, między Kildare St. a Upper Merrion St. wszystko związane jest w jakiś sposób z historią i kulturą Irlandii. W National Museum, zgromadzono takie skarby sztuki irlandzkiej jak kielich Ardagh czy broszka Tara. Nieco dalej, przy Merrion Sq., znajduje się National Gallery z czteropoziomowymi krętymi schodami ozdobionymi portretami Lady Gregory, Elizy O’Neill, Joyce’a, Shawa i Yeatsa.
Od Trinity można przejść na południe Kildare St., Dawson St. lub Grafton St., do St. Stephen’s Green, pięknego parku krajobrazowego, będącego niegdyś prywatną posiadłością przekazaną miastu przez browar Guinnessa. Zobaczyć można tu fantazyjne mostki, sztuczne jezioro, zakochanych, klomby, fontanny, pawilony, emerytów, punków, spacerowiczów, łabędzie, jeszcze więcej łabędzi, drzewa, znowu drzewa i wodospady. W pogodne dni na trawnikach wyleguje się pół Dublina. Latem na starej estradzie koncertowej odbywają się spektakle teatralne.
Przy zachodnim krańcu Dame St., łączącej się tu z Parliament St. i Castie St., stoi zbudowany w 1204 r. przez króla Jana zamek dubliński, z którego Anglicy przez ponad siedem wieków władali Irlandią.
Jak na ironię, jedyne katedry w Dublinie, Christ Church Cathedral, i St. Patrick’s Cathedral, są obecnie świątyniami protestanckimi.
Spragnieni alkoholu powinni zajrzeć do potężnego browaru Guinnessa, St. James’s Gate, produkującego dziennie ponad milion litrów piwa.

You May Also Like